Rejtélyes körülmények között vesztette életét a 35 esztendős Tibor. Szülei hét éve harcolnak azért, hogy megtudhassák, mi történt gyermekükkel, de már elvesztették a reményt.
Újpest kertvárosi részében, egy békés utca öreges házában fogad Bicskei Tiborné, Marika és a férje. A konyhaasztalon egy többkilós mappa, amely dokumentumokat tartalmaz. Harmincöt esztendős fiuk, Tibor, 2007-ben halt meg Budapesten, a később megfogalmazott hivatalos álláspont szerint hirtelen halál lépett fel nála.
Furcsa körülmények
Marika és férje 29 éve Németországban él. Akkor költöztek ki, amikor Tibi még tini volt. Arrafelé a beilleszkedés nem könnyű, akkor is „ausländer” marad az ember, ha már letelepedett. Tibor rossz társaságba keveredvén a kábítószereken keresztül szerzett barátokat. Kínokkal és küzdelmekkel teli évek után a fiatalember hazautazott Magyarországra, hogy itthon kezdjen új életet, de a gyógyulással és a reménnyel telt évek után végül tragikus körülmények között meghalt.
Amikor szüleit értesítették, fulladást, nem sokkal később viszont ismeretlen kábítószer okozta mérgezést emlegettek. A szülőket nem hagyta nyugodni a sok bizonytalanság. Kérték a rendőrséget, hadd lássák utoljára gyermeküket, hadd búcsúzzanak el tőle. Erre azonban engedélyt nem kaptak. Sőt mint azt utólag közölték velük: Tibor holttestét előbb elhamvasztották, és csak három nappal a halála után értesítették a szülőket, és állították ki a halotti anyakönyvi kivonatot. Még a fiuk ruháit sem kapták vissza.
– Hetedik éve pereskedünk. Már az első közigazgatási eljárás során olyan dolgok merültek fel, amelyek alapján szükséges lett volna, komolyabban kezelni az esetet – kezdi Bicskei Tibor, oldalán feleségével, Marikával. – A hivatalos álláspont a következő: Tibor a halála előtti este elment borozni két hajléktalannal a Duna Plaza mögötti Meder utcában található elhagyatott vasúti őrházba. Állítólag az elvonón ismerkedtek meg.
Ott italoztak, majd az épület előtti teraszon lefeküdt a földre, és elaludt. Másnap reggel holtan találták. Eleinte arra gyanakodtak, hogy a saját hányadékába fulladt bele, de végül azt állapították meg, hogy hirtelen halál lépett fel nála – összegezte Tibor édesapja a rendőrségi eljárás eredményét.
Hozzátette: ezt azzal magyarázták, hogy a fiú korábban heroinfüggő volt, ami megviselte a szervezetét. Szenvedélybetegségéből kigyógyították, de erős gyógyszereket kapott továbbra is. A tanúvallomásokban azt mondták, hogy a végzetes este előtti délutánon minden gyógyszert beszedett, amit kapott. Csakhogy a toxikológiai vizsgálat nem ezt támasztotta alá.
Új eljárást kezdtek
– A halála napján vele volt a barátnője is, de róla nem vallottak a hajléktalan ismerősök, mert akkor éppen körözés alatt állt. Később őt is kihallgatták a rendőrségen. Ők hárman három teljesen ellentmondásos történetet adtak elő arról, hogy mi történt – bosszankodik Marika. – Évek óta pereskedtünk már, amikor a bíróság végül úgy határozott, hogy új eljárást kell indítani a körülmények tisztázására. Ebben az eljárásban azt is kimondták, hogy a boncolás során nem foglalkoztak a testén található külsérelmi nyomokkal.
Tibor boncolása során több, a halála előtti 24 órában keletkezett sérülést rögzítettek. A későbbi bírósági eljárásban kirendelt szakértő megállapította: felmerült a haláleset körülményeinek tisztázatlansága, mert az addig keletkezett adatok szerint meg sem kísérelték meg tisztázni és megmagyarázni, hogy a holttest nyakán és mellkasán hogyan keletkeztek a zúzódások.
Még reménykednek
A bíróság pedig kimondta: ha egyáltalán felmerül az idegenkezűség gyanúja, akkor azt alaposan ki kell vizsgálni. De az újonnan eljáró hatóság sem talált semmi különöset abban, hogy a fiú sérülésekkel teli testét három nappal a halála után elhamvasztották anélkül, hogy a szülők megnézhették volna.
Ahogy azt sem tartották furcsának, hogy mielőtt megállapították a hirtelen szívhalált, addig emlegettek fulladást, ismeretlen kábítószer okozta mérgezést és tüdővizenyőt is, de a toxikológiai vizsgálat nem talált semmit.
Így annak a 12 éves lánynak a vallomása sem befolyásolta a nyomozást, aki állította: Tibort folyamatosan és szándékosan elkábította a barátnője. A szülők ismét kérték a rendőrségi eljárás eredményének a felülvizsgálatát. Erről két hete született döntés. Nem lesz több nyomozás Tibor halálának ügyében. A szülők hét évig küzdöttek azért, hogy ne söpörjék az ügyét a szőnyeg alá, most sem fogják feladni. Mindenképpen a Kúriához fordulnak, újabb felülvizsgálatért.
Ki nyomoz Éva után?
Február 8-án számoltunk be a 33 esztendős Kónya Éva esetéről, akinek halálát öngyilkossági ügyként zárták le, pedig szintén számos szál maradt elvarratlan, sok kérdés megválaszolatlan az ő esetében is. A Kúria utasította a rendőrséget egy újabb eljárás lefolytatására, ezért megkerestük hatóságot, hogy megtudjuk: melyik szerv végzi az újabb nyomozást. Megtagadták a válaszadást, adatvédelmi okokra hivatkozva.