Több, összesen hét darab hazakerült a Seuso-kincsekből, melyek a 70-es években kerültek külföldre. Az értékeket három hónapig ingyenesen lehet megtekinteni a Parlamentben.
Teljesen váratlanul, rendkívüli sajtótájékoztató keretében szerdán a miniszterelnök bejelentette: Magyarország visszaszerezte a felbecsülhetetlen értékű, ókori római eredetű Seuso-kincs hét darabját. A kormányfő tájékoztatása szerint "Magyarország családi ezüstjének" visszaszerzési költsége 15 millió euró volt, az 1990-es kikiáltási ár mai értékének egyharmada. A hazaszállítás biztosításáért a kormányfő köszönetet mondott Hajdu Jánosnak, a Terrorelhárítási Központ (TEK) főigazgatójának.
Baán László, a Szépművészeti Múzeum főigazgatója történelmi pillanatként jellemezte a kincsek visszaszerzését, amelyek szombattól - három hónapon át - tekinthetők meg ingyenesen az Országházban. A tizennégy darabos dísztárgyegyüttesnek a fele került most haza, köztük a legfontosabb darab, a névadó Seuso-tál.
A Seuso-kincsek története filmbe illő, és számos részletét a mai napig homály fedi. Amint arról a Bors korábban már beszámolt: az ezüstöt 1975-ben egy katona, Sümegh József találta meg. Sümeghet 1980-ban felakasztva találták meg egy kőszárhegyi pincében, a kincseknek nyoma veszett. A férfi halálát sokáig öngyilkosságként kezelték, 1990-től azonban emberölés ügyében nyomoz a rendőrség. A Borsnak két éve nyilatkozott egy asszony, aki azt állította: Sümegh két ismerőse is gyanús körülmények között hunyt el.
Egyiküket ételmérgezés vitte a sírba, a másik férfire egy erdőben bukkantak rá, ugyancsak felakasztva. A Seuso-ezüstök később New Yorkban a Sotheby’s árverésén tűntek fel, itt jutott hozzájuk egy angol nemes, Lord Northampton. Sokévnyi eredménytelen pereskedés következett, majd a Lord is túladott a kincseken. Legutóbb 2012-ben került reflektorfénybe az ügy, akkor Zelnik István műgyűjtő állította azt, hogy tárgyal a kincsek megvételéről.