Ha meglát egy orvost vagy egy mentőautót, azonnal pánikrohamot kap egy 46 éves német nő. A különös és életveszélyes orvosfóbiától szenvedő asszony mellett a nap 24 órájában ápoló áll készenlétben egy lélegeztetővel. A gordiuszi csomó: így hogy gyógyítják meg?
Az alsó-szászországi Birgit sorsa nem irigylésre méltó: hét éve térdből amputálták mindkét lábát egy fertőzés folyományaként. Annyit volt kórházban, hogy úgynevezett orvosfóbia (latrophobia) alakult ki nála. Nem kamu, nem szimuláns: papírja is van az orvosoktól, hogy szó szerint fizikailag irtózik tőlük – írja a Bild című bulvárlap.
„A több mint harminc kórházi tartózkodás következtében pánikbetegség alakult ki benne, és extrém módon reagál” – olvasható az igazolásában. Ez hisztériát, erőszakos megnyilvánulásokat, de pánikszerű menekülést is jelent.
– Az is elég, ha meglátok egy rohamkocsit az utcán, azonnal kikattanok – nyilatkozta az újságnak Birgit, akit nem lehet egyedül hagyni a betegségével egy percre sem, mert ilyenkor orvosi segítségre szorul. Rendszeresen leáll ugyanis a légzése is, aminek a pontos okát még nem sikerült kideríteni. – Minden napom lehet az utolsó is – mondta rezignáltan.
A rokkantnyugdíjazott pedagógus mellett hat ápoló váltja egymást 24 órában, akiknél mindig készenlétben van a kézi lélegeztető készülék. Most viszont be kellene vonulnia egy klinikára – hogy kiderítsék a légzéskimaradások okát.
A légzését és a keringését stabilizáló injekciókat kap (Fotó: Bild / Tobias Wölki)
Csakhogy ez a pánikbetegsége miatt csak úgy képzelhető el, ha teljes altatásban van: onnan kezdve, hogy elindulnak vele a kórházba addig, hogy hazaérnek vele. Az orvosok viszont azt mondják: a szükséges vizsgálatokat csak éber állapotban lehet elvégezni. Birgit már több klinikán is próbálkozott, de visszautasították a kivizsgálását, mert elaltatva érkezett.
Azt mondja, lassan minden életereje elhagyja.