Sokan zúgolódnak, minek lezárni az egész környéket, amikor találnak egy bombát a földben. Ámn a világháború halálos örökséget hagyott ránk, ma is bármikor bárhol előfordulhat emiatt tragédia.
Közel ötvenezer robbanótestet hatástalanítottak az elmúlt évben a Magyar Honvédség tűzszerészei, ötezerrel többet, mint 2012-ben. Ezernél is többféle robbanótest került már elő a föld alól.
Hiába ért véget már bő fél évszázada a második világháború, a gyilkos eszközök a földben lapulva óvatlan emberekre várnak, és beteljesítik a szörnyű végzetet, amire egykor készültek.
Vörös Mihály, a Magyar Honvédség 1. Honvéd Tűzszerész és Hadihajós Ezredének főhadnagya azt mondja, felbecsülhetetlen, mennyi robbanótest vár még arra, hogy megtalálják. – Nincsenek pontos adatok még magyar részről sem, hogy mennyi lőszert, gránátot és egyéb robbanótestet vetettek be a világháborúk idején, így lehetetlen megmondani, hány darab lehet még a föld alatt vagy a házak tetőszerkezetében. Sőt a felkutatásukról és hatástalanításukról is csak 1974 óta vezetnek statisztikát. Az viszont tény, hogy a felbukkanási helyük alapján jól kirajzolható, merre voltak elhúzódó összecsapások. Például a Budapest–Székesfehérvár–Siófok, a Balaton déli partját és a Drávát összekötő Margit-vonal mentén is szép számmal kerülnek elő robbanótestek. Igaz, ebben nagy szerepük van az utóbbi időben gyakori autópálya- és más építkezéseknek, földmunkáknak – magyarázza a szakember.
Hozzáteszi: tavaly 48 898 darab, 16,5 tonnányi robbanótestet semmisítettek meg. Azt hinné az ember, ahogy múlik az idő, egyre kevesebbet találnak, de ez nem így van: 2012-ben 45 413 gyilkos szerkezet került elő. – Hiába az eltelt évtizedek, ezek az eszközök még most is képesek pusztítani, a méreteik pedig megtévesztők – folytatja Vörös Mihály.
– Nem véletlen, hogy két éve, amikor egy 500 kilós amerikai rombolóbombát szedtünk ki a Dunából Budapesten, az északi összekötő vasúti hídnál, akkor három kilométeres sugarú körben le kellett zárni és ki kellett üríteni a területet.
Vörös Mihály a Liszt Ferenc repülőtér 2-es termináljától alig háromszáz méterre, közvetlenül az egyik kifutópályája mellől emelt ki egy ilyen 10 kilogrammos amerikai repeszbombát (Fotó: Móricz István)
Bár többnyire sikeresen felkutatják és hatástalanítják a szerkezeteket, tragédiák is előfordulnak. – A leggyakrabban előforduló ilyen eszköz, a 82 milliméteres orosz aknavetőgránát sajnos több jól képzett kollégám halálát okozta már a tűzszerészmunka közben. S akkor még nem beszéltem azokról az esetekről, amikor képzetlen civilek estek talált robbanószerkezet áldozatául. Egy 20 milliméteres német repeszgránát például két gyermeket ölt meg, akik játékból tűzbe dobták. Egy másik robbanótest pedig egy idős úr és az unokája halálát okozta, mert kíváncsiságból megpróbáltak szétfűrészelni egyet. Aki furcsa, számára ismeretlen fémtárgyat talál, inkább ne kíváncsiskodjon, hanem hívja fel a rendőrséget vagy a helyi jegyzőt. Ne nyúljon hozzá, hanem jelölje meg a helyet, hogy a tűzszerészek később könnyen megtalálhassák.
2013 legmeghökkentőbb esetei
Székesfehérváron egy óvoda udvarán került elő egy 203 milliméteres szovjet betonromboló lövedék. Ugyanilyen szerkezetet találtak a főváros VIII. kerületében is, az Orczy úton. Mindkét esetben lezárták a környéket, és a tűzszerészeknek sikerült kiszerelniük a gyújtószerkezetet, majd a gránátokat elszállították.
A Hortobágyi Nemzeti Parkban egy 270 kilós, öt 120 kilós és mintegy negyven darab 50 kilós bombát tártak fel. A terület mentesítése tavaly év végén kezdődött, és legalább egy évet vesz igénybe.
Tavasszal a főpolgármesteri hivatal tetőszerkezetében fedeztek fel egy 82 milliméteres szovjet repeszaknát, amit a központi gyűjtőbe szállítottak.
FAB–100 szovjet légi bombát találtak a Parlament mellett.
A Várkert bazárnál 50 kilogrammos német bombát és 82 milliméteres szovjet repesz aknagránátot is találtak. A tűzszerészek mindkettő gyújtószerkezetét a helyszínen kiszerelték és megsemmisítették. A robbanótesteket elszállították.
A leggyakrabban előkerülő robbantótestek hazánkban
82 milliméteres orosz aknavetőgránát
Hetente négy-öt darab kerül elő. Tíz méter sugarú körön belül biztos halált okoz, 300 méter sugarú körben egy esetleges robbanás következtében a szétszóródó repeszek okozhatnak súlyos vagy akár halálos sérüléseket, ezért 700 méteres biztonsági zónát zárnak le és ürítenek ki körülötte hatástalanítás előtt.
F1 kézigránát
Hetente egy-két darab kerül elő. Öt-tíz méter sugarú körön belül kioltja az emberéletet, 500 méter sugarú körben egy esetleges robbanás következtében a szétszóródó repeszek súlyos vagy akár halálos sérüléseket okozhatnak, ezért 500 méter a biztonsági zóna.
20 milliméteres német repeszgránát
Havonta 200-400 darab kerül elő. Két-háromméteres sugarú körben halált okoz, ha robban. Tíz méter sugarú körben egy esetleges robbanás következtében a szétszóródó repeszek okozhatnak súlyos vagy akár halálos sérüléseket. A biztonsági zóna 300 méter.
4 centiméteres magyar légvédelmi repeszgránát
Hetente öt-hat darabot találnak. Két gyújtószerkezete miatt különösen veszélyes. Biztos halált okoz 25-30 méter sugarú körben. Száz méter sugarú körben egy esetleges robbanás következtében a szétszóródó repeszek súlyos vagy akár halálos sérüléseket okozhatnak, ezért 500 méter a biztonsági zóna.
10 kilogrammos orosz repülőbomba
Két-háromhetente kerül elő. Száz méter sugarú körben gyilkol, 500-600 méter sugarú biztonsági zónát igényel.