Minden kütyünk elavult – így összegezhető a Las Vegasban rendezett, több mint háromezer-kétszáz kiállítót vonzó CES (fogyasztói műszaki cikkek bemutatója) tanulsága. A gyártók nem csak azokat az elképzeléseinket valósítják meg, amikről álmodtunk, de azokat is megkísérlik, amik még eszünkbe sem jutottak. Ráadásul mindezek megfizethetővé válnak idővel.
Pörgés négy keréken
A Spark-Renault elektromos Forma-E versenyautóval villantott a CES-en. Az utcákra szánt Toyota Future Mobility FV2 különlegessége, hogy a sofőr kormány helyett saját testmozgásával irányíthatja a folyamatosan tanuló és ezáltal fejlődő járművet. A biztonságról a kocsi intelligens közlekedési rendszere gondoskodik, ami a környezetében lévő járműveket is érzékeli.
A külcsínre is sokat adók számára abszolút nyerő a kedv szerint színezhető kasztni. A BMW ennél is tovább ment: Connected Drive rendszerének köszönhetően a jármű magától képes gyorsulni, manőverezni és fékezni is. Innen már csak egy lépés a jövő autója, amelyiknek csupán meg kell mondanunk, hova szeretnénk eljutni, netán a kijelző térképén rábökni az úti célra, s a többi már a jármű dolga.
Körbeöleli a nézôt az új moziélmény
A 3D-s, speciális szemüveget igénylő tévék, úgy tűnik, zsákutcának bizonyultak, éppen ezért a gyártók a hajlított képernyők felé vették az irányt. A Samsung 266 centiméteres képátlójú modellje az egyko-ri Cinerama mozitechnológiát idézi, melynél a nézőt körbeölelő látvány kelt sajátos térérzetet, amire egy speciális képalkotótechnika is rásegít.
Az LG 195 centis képátlójú csodája ötvözi a sík és a hajlított képernyő előnyeit, mivel a hajlásszög gombnyomásra állítható. A korábbinál négyszer jobb felbontás, illetve a LED-nél is szebb, energiatakarékosabb OLED technológia kell is a gigaélményhez. A 16:9-es képarányt felváltó 21:9-es extra széles látványt nyújt. S hogy mindez hova fejlődhet tovább? Lehet, hogy néhány év múlva megtanulhatjuk az okos kontaktlencse fogalmát, amit hanggal, illetve szemmozgással vezérelhetünk majd.
Saját tévéhez saját tévécsatorna!
Hiányzott karácsonykor a Reszkessetek, betörők! címû film? Sok helyet foglalnak el otthon a DVD-k? Idegesítőek a hosszú reklámblokkok? A NETFLIX interneten elérhető tévécsatorna előfizetőinek szinte teljes szabadságot kínál: gigantikus filmtára és saját műsorkínálata korlátlanul rendelkezésre áll. Azt, akkor és azon nézünk, amit csak akarunk a kínálatból.
Bár hazánkban még nem, de Európa több országában is havi 8 euróért (2400 forint) kínált szolgáltatást okostévén, videojátékon, laptopon, tableten és okostelefonon is igénybe vehetjük.
A cég a CES-en jelentette be újabb előnyét a hagyományos tévécsatornákkal szemben: a csúcstechnikát képviselő tévék ultra HD (4K) felbontását is egyre több produkció esetén képesek kiszolgálni. Ráadásul a cég figyelemmel kíséri ügyfelei igényeit és szokásait, s annak megfelelően készít saját műsorokat. A jövő egyébként sem tévéújságokról és különálló csatornákról szól, hanem film- és műsorgyártókról, no meg egységes szolgáltatóról vagy szolgáltatókról.
Legyen minden intelligens
Nem újdonság, hogy a legtöbb gyártó távirányítóvá képes varázsolni a maroktelefont. Az LG Las Vegasban mutatta be továbbfejlesztett csevegőrendszerét, amivel az ahhoz illeszkedő okos háztartási eszközökkel kommunikálhatunk. Mobilunkon keresztül utasíthatjuk a robotporszívót, hogy mikor takarítson ki, vagy vakáció üzemmódra kapcsolva a hűtőnket energiát takaríthatunk meg.
Az okoshűtő ajtajának kinyitása nélkül ellenőrizhetjük annak tartalmát, rendszere pedig segít nyomon követni az élelmiszerek lejárati idejét. A kollekcióhoz tartozó intelligens sütő receptötleteket kínál, s a kiválasztott ételhez automatikusan beállítja a sütési üzemmódot. Az intelligens mosógépnél okostelefonnal indíthatjuk el a mosást is, hogy az pont hazaérkezésünkre legyen kész, illetve a fejlesztőknek köszönhetően újabb és újabb mosási ciklusokat tölthetünk le rá.
csak egy intelligens teregető-, vasaló- és hajtogatórendszert kéne kitalálni…