Öt perc alatt elköltötte volna az egymillió forintot Gyurcsány Ferenc, ha megítéli a bíróság. De nem ítélte. Ezúttal nem inzultálták, csak jól megbámulták a bíróságon. Volt, aki annyira figyelmesen, hogy Mesterházy Attilának nézte.
12.40. Befut egy kisebb, a 2006-os tüntetésekről ismert csoport. Egyik tagja felveti, mi lenne, ha a kamerák előtt valamelyikük felpofozná Gyurcsányt itt, a törvényszéken.
12.50. Gyurcsány érkezik. Lazán gombolt szövetkabátja alól pulóver kandikál ki. Meglátja a társaságot. – Na, menjünk a folyosó végére! - mondja stábjának Gyurcsány. Aztán ügyvédjével diskurál. A pofonokról többé szó sem esik. Legutóbb szeptemberben járt budapesti bíróságon. Akkor többen körbevették, valaki megköpködte. Ahhoz képest most lanyha az érdeklődés: néhányan szótlanul az arcába bámulnak. Percek múlva két emelettel feljebb, a büfében pedig már róla beszélnek.
– Lent láttam a Mesterházyt, olyan szép fényes pulóvere van, arról is megismertem. Éppen szétperelik – mondja egy középkorú férfi, aki bevallása szerint becsületes vállalkozó. Többéves vállalkozói fáradozását csalásként értékeli az ügyészség, erről a kellemetlen félreértésről kell lebeszélnie éppen a bíróságot. – Néha kihagy az arcmemóriám, az előzetes óta van így – mentegetőzik, amikor megtudja, Gyurcsány áll a földszinten.
Pár perccel később és egy emelettel lejjebb a Demokratikus Koalíció elnökéhez fordulok: – Kivel keverték össze már élete során? – Sok mindenkivel. Vidéken még Orbán Viktorral is. Mesterházyval? Vele még egyszer sem.
Világító pulóvert hord
13.00. Gyurcsány terrakotta pulóvere tényleg fénylik, még a tárgyalóterem sápadt neonjaitól is szinte világít. Kiderül: a politikus a filmet nem látta, nem is fogja. Jogsértés forog fenn, egymilliót kér nem vagyoni kárként ügyvédjén keresztül. Ha megkapja, öt percen belül el is költi, mivel ennyi időbe telik, amíg átutalja felajánlásként az összeget.
Zoltánt (középen) perelte be Gyurcsány a róla szóló film miatt
– Kinek? – kérdezzük, mert az a tapasztalatunk a politikusokkal, hogy az ítélet előtt még mindenki felajánlja a pénzt, aztán a végén, amikor meg is
kapják, rögtön zsebre vágják. – A Demokratikus Koalíciónak adom – hangzik a válasz.
Amin berágott...
Dézsy Zoltán filmrendező az ellenfele. Készített egy filmet, ami 2017-ben játszódik. Ekkor vádolják meg az exminiszterelnököt a 2006-os események miatt. A börtönben aztán – előzetes letartóztatása során – három cellatársának bizonygatja ártatlanságát, így idézik fel a 2006-os tévéostromot és október 23-át.
Néhány képkockán bilinccsel a kezén mutatják. A művet két-három hétig játszották a mozik. A per hírverésének hatására viszont még százezren látták a neten. Gyurcsányék szerint a fikciós film bűnözőként mutatja be őt. Ítélet nélkül pedig ezt senkiről sem lehet állítani. – Felbőszítette a film? Csapkodta otthon az asztalt dühében? – kérdezem Gyurcsányt a szünetben. – Nem, érzelmileg nem érintett. Azt nem akartam, hogy a gyerekeimet arról kérdezzék az iskolában, tényleg bűnöző-e az apjuk.
Amin elbukott...
Dézsy széles skálán játszott a bíróság előtt: először gondnok kirendelését kérte, mert úgy látta, Gyurcsány nem beszámítható. Aztán a művészi szabadságra hivatkozott. Elmondta azt is: a szövegrészleteket Gyurcsánytól vette, ezért történt meg, hogy Gyurcsány a stáblistán is rajta van, mint az őszödi beszéd szerzője.
Gyurcsány kétszer is felszólalt, tanúként feleségét, Dobrev Klárát is be akarta idézni. De erre már nem került sor, mert a bíróság ítéletet mondott, és nem marasztalta el a filmrendezőt. Azaz Gyurcsányt nem érte sérelem és a pénz sem jár neki. Legalábbis elsô fokon nem.