A világ 183 országa közül a magyarok intelligenciahányadosa (IQ-ja) 98,1-es értékkel holtversenyben a 23–24. Európában Franciaországgal együtt a 11–12. helyre volt elég.
A magyaroknak helyén van az esze. Mi sem bizonyítja ezt jobban, mint a brit Ulster Intézet kutatása. Richard Lynn brit pszichológus és Tatu Vanhanen finn politológus arra kereste a választ, hogy a világ nemzetei közül melyikben rendelkeznek az emberek a legmagasabb IQ-val. Hazánk fiai átlagban 98,1-es intelligenciahányadost értek el, amivel az élmezőnyben vagyunk.
A kutatás érdekessége, hogy zömében ázsiai országokban élnek IQ-bajnokok. Európában nagyjából egy szinten vagyunk Angliával, Franciaországgal, Csehországgal, Szlovákiával és Észtországgal. A németek, osztrákok, belgák azonban lepi-pálnak bennünket intelligenciában. Románia 91-es mutatója viszont elég szerény, és az oroszok 96,6-os átlaga is kevesebb a mienknél, ahogy egy hajszállal az amerikaiak 98-as számadata is. A sor végén afrikai országok kullognak. Lesotho 66,5-es értékkel a 182., míg Kamerun 64-es IQ-val az utolsó.
– Bár magát az összehasonlítást tudománytalannak tartom, számomra nem lenne meglepetés ez a sorrend – mondja a Borsnak Nagy Lantos Balázs. A Mensa HungarIQa klub elnöke megerősíti, hogy az ázsiaiak általában jobb eredményeket érnek el azonos IQ- teszteken, míg az afrikaiak alacsonyabb értékekkel zárnak. Utóbbi gyakran a fiatalkori hiányos táplálkozásra vezethető vissza.
– Úgy tartják, hogy az IQ nagyságát a genetika és a környezeti tényezők 50–50 százalékban befolyásolják. Ha ugyanis valaki rossz körülmények között nő fel és gyerekkorában hiányos a táplálkozása, nem tudja elérni azt a szintet, ami genetikailag benne van. Az IQ egyébként felnőtt korban jellemzően nem csökken, de nem is növelhető. Ez a mutatószám ugyanis nem a szellemi teljesítményt méri, hanem a saját korcsoportban betöltött helyet mutatja.
Magyarul, ha valaki korábban az ötödik volt a tornasorban, hiába töpörödik idős korára, ettől még minden bizonnyal az ötödik marad, hiszen mások is kisebbek lesznek – magyarázza Nagy Lantos Balázs, akit a klub tagjairól is kérdeztünk. – A Mensa klubba 130-as IQ felett lehet bekerülni. Ez a szint az emberiség mindössze két százalékára jellemző. Az interneten számtalan teszt kering, ám a professzionálisak nem képesek mérni, hogy valakinek 160 vagy mondjuk 180-as az IQ-ja. Tagjaink számára csak az nyilvánvaló a tesztből, hogy a felső két, vagy esetleg az egy százalékba tartoznak.
Most egyébként nagyjából 1200 tagot számlálunk. Természetesen nem mindenki diplomás. Az egyik hölgy eredetileg patkolókovács volt, majd elvégzett egy médiaiskolát, de van szobafestő tagunk is – mondja az elnök.
Mi is az intelligenciahányados?
Az IQ (intelligence quotient, azaz intelligenciahányados) egy viszonyító szám, amelynek segítségével kimutatható, hogy a vizsgált személy pillanatnyi értelmi képessége, intelligenciája és az azonos életkorú, átlagos értelmi képességekkel rendelkező személy szellemi teljesítménye között milyen mértékű pozitív vagy negatív eltérés tapasztalható. Az IQ-nak nincs köze a műveltséghez, és nem fejleszthető.
Világsztárok az elitben
A Mensának szerte a világon mintegy harminc tagja még nem töltötte be a 10. életévét (nálunk 17 év alattiak nem lehetnek tagok). Számos olyan híresség tagja ezeknek a kluboknak, mint Madonna (140), Shakira (140), Jodie Foster (132), Sharon Stone (154), James Woods (180) vagy Steve Martin (142), akiknek IQ-ja mind 130 fölött van.
Mért értékek országonként
1. Szingapúr 107,1
2. Kína 105,8
3. Hongkong 105,7
4. Korea 104,6
5. Japán 104,2
6. Finnország 100,9
7. Hollandia: 100,4
8. Liechtenstein 100,3
9. Svájc 100,2
10. Mongólia 100,0
.....
23–24. Magyarország,
Franciaország 98,1
181. Libéria 68,0
182. Lesotho 66,5
183. Kamerun 64,0