Bekeményít a parlament a segélyhívókra telefonálgató betyárokkal szemben. Bár szeptember elsejétől szabálysértésnek számít a vakriasztás, hamarosan már a szolgáltatók mögé sem bújhatnak a suhancok.
Márciusban számoltunk be arról, hogy milyen kamu indokokkal hívogatják a központi segélyhívót. Akkor kiderült, hogy a rendőröktől rendeltek már pizzát, de földönkívüliek látogatása miatt is ragadtak már kagylót a riadt lakosok.
Havonta több száz ilyen valótlan riasztás érkezik a tűzoltókhoz és a mentőkhöz. A probléma ráadásul nem csak az, hogy feltartják a ténylegesen életmentő hívásokat az ilyen betyárok, de nem is egyszer előfordul, hogy olyan riasztást adnak, amire kötelességük kivonulni az egységeknek, máris több tízezer forintos felesleges kiadást okozva ezzel az államnak.
Ennek is volt köszönhető, hogy a nyáron durván szigorítottak a törvényeken, és szeptember elsejétől már szabálysértésnek minősül az ilyen telefonbetyárkodás. Ötezertôl 150 ezer forintig terjedő pénzbüntetéssel vagy közmunkával sújtható az, aki kamuból tárcsázza a segélyhívót.
Úgy tűnik azonban, hogy még így sem sikerült elriasztani a telefonálgatókat, ugyanis most két fideszes képviselő, Ágh Péter és Vas Imre törvénymódosítót nyújtott be. Ez arról szól, hogy a mobilszolgáltatóknak ezután kötelességük lesz átadni a rendőrségnek a szabálysértő adatait, azaz a segélyhívóra érkező szám előfizetőjének nevét és lakcímét. A kormánypárti politikusok azzal indokolták a módosítást, hogy az utóbbi hónapokban kiderült: a szolgáltatók nem mindig tesznek eleget a rendőrség adatigénylésének.
Szerettük volna megkérdezni Ágh Pétert, illetve Vas Imrét arról, hogy pontosan hány esetben titkolták el a szolgáltatók az adatközlést, de tegnap többszöri próbálkozásunk után sem tudtuk őket elérni. A rendőrségnél és a nagyobb szolgáltatóknál is érdeklődtünk, de lapzártánkig nem kaptunk választ kérdéseinkre.