Ópusztaszeren jelentették be: öt új értéket vettek fel a hungarikumok gyűjteményébe. A csabai kolbász után a gyulai, a törkölypálinka után a szóda is bekerült a megőrzendő magyar értékek közé. További hét javaslatról januárban döntenek.
Puskás Ferenc
Ő a világon a legismertebb magyar, teljesítményét Magyarországgal azonosítják. Puskás Öcsi (1927–2006) olimpiai bajnok és világbajnoki ezüstérmes magyar labdarúgó, edző, az Aranycsapat kapitánya, a Nemzet Sportolója.
Gyulai kolbász
Pároskolbásznak is hívják, csakis a Gyula és Békéscsaba közigazgatási határain belül előállított, kizárólag Magyarországra jellemző alapanyagokból készített egyedi kolbászféleség viselheti ezt a nevet.
Kassai Lajos lovas-íjász módszere
Kassai Lajos a lovasíjászat sportként való újrateremtésének közismert alakja. Több évtizedes kutatás és gyakorlás után mára megteremtette a modern kori lovasíjász sportot, melyet világszerte egyre többen űznek.
Magyar operett
Lehár Ferenc és Kálmán Imre alapozta meg a magyar operett hírnevét, bár az igazsághoz tartozik, hogy abban az időben (XIX. század) Bécs volt az operett központja. A monarchia felbomlása után azonban számos magyar szerző és primadonna tette népszerűvé a könnyed dallamvilággal átszőtt, humorral fűszerezett, általában szerelmi szálat is tartalmazó történeteket. Képünkön Oszvald Marika, a magyar operett egyik nagykövete.
Szikvíz
A szódát, azaz a szénsavval telített vizet Jedlik Ányos találta fel a XIX. század első felében, és ő készítette az első fröccsöt is, ami ily módon szintén magyar találmány.
Szikvíznek csak olyan terméket szabad nevezni, amely szifonfejes palackba, vagy szifonfejes felvezető szárral ellátott szikvizes ballonba van töltve.