Aktuális

Megáll a növésben az emberiség

Bors

Létrehozva: 2013.09.08.

Egy friss tanulmány szerint az elmúlt másfél évszázad alatt a nyugati világban ugrásszerűen megnőtt az emberek átlagmagassága. Nincs „darwini” magyarázat a jelenségre, és a kutatók szerint most már nem nyúlhatunk tovább.

Hiába nyerte meg Panama szépségversenyét Sara Bello Herrera, a Világszépe versenyen valószínűleg nem indulhat. Az ok: túl alacsony. A gyönyörű arcú lány ugyanis csak 165 cm magas, márpedig a kifutók világában ez szinte törpének számít, még akkor is, ha Herrera kisasszony egy centivel még meg is haladja a nők „világátlagát”.

Daliás hollandok

Az Oxford Economic Papers nevű folyóiratban a minap jelent meg egy tanulmány, amely Európa több száz­ezer polgárának adatait összegezi. A cikk megállapítja, hogy az 1870-es évekkel összevetve Európa nyugati felének férfilakossága alaposan megnőtt: az akkori 167 centis átlagmagasság immár 177 lett.

A legdaliásabbak a hollandok, akik (átlagosan) már 184 centire nőnek, míg a magyar férfiak átlagmagassága ez időszak alatt 158,7-ről, 175 centire változott.
Az emberiség több ezer éven át sem nőtt annyit, mint amennyit mindössze másfél évszázad alatt. „Mindezt lehetetlen bármiféle darwini elmélettel magyarázni, és ezzel az óriási változással a génállomány sem tud elszámolni” – adott hangot meglepettségének Tim Hatton.

Amikor az essexi egyetem professzora a lehetséges okokat sorolja, akkor az egészségügy robbanásszerű fejlődését, a jobb táplálkozást, a vírusok elleni védekezést a pozitív oldalra teszi, ám felhívja a figyelmet arra is, hogy a II. világháború után az állati húskészítményekkel egyre több növekedési hormon kerül a szervezetünkbe, és ez minden bizonnyal ugyancsak szerepet játszik a genetikailag megmagyarázhatatlan fejlődésben.

Japán rekord

Amerikai kutatók állítják, a növekedés az utóbbi években megállni látszik – legalábbis a nyugati világban. A kaliforniai Thomas T. Samaras epidemiológus szerint az átlagnál magasabb emberek hajlamosabbak a gerincbetegségekre, könnyebben szenvednek csonttörést, és minél hosszabbra nőnek, annál kevesebb az esélyük a hosszú életre.

A jóslatok szerint most a keleti világ polgárai fognak megnyúlni. A japán férfiak átlagmagassága jelenleg 168,2, míg a nőké 154,3 centi – az utóbbi ötven évben mintegy öt centivel lettek magasabbak az ázsiai szigetország lakói.

Érdekesség, hogy vissza-menőleg a férfilakosságról sokkal több adat áll rendelkezésre, hiszen a katonai szolgálattal összefüggésben az ő testméreteiket rendszeresen mérték és feljegyezték. Annyi azonban állandónak látszik, hogy a férfiak és a nők közötti átlagos magasságkülönbség mindig 10–12 centiméter volt; mint ahogyan a leányregények szereplői a múltban és a jelenben egyaránt egy sudár termetű lovag eljöveteléről áhítoznak.

Amerika nő, hízik, öregszik

Az amerikai férfiak átlagmagassága 1850-ben 169 centiméter volt, súlya pedig 66 kiló, és aki ekkor született, várhatóan 45 évet élt. Napjainkban az átlagos amerikai férfi 178 centi magas, ehhez 79 kilós súly társul, a várható élettartam pedig 75 év.

Csal a statisztika

Bár a matematikai kulcsot nem árulták el, brit statisztikusok kiokoskodták, hogy a valószínűségszámítás szabályai szerint minden kétszázadik pár esetében a nőnek magasabbnak kellene lennie párjánál. A valóságban azonban csupán minden 720. pár esetében néz le a hölgy szíve választottjára – legalábbis a The Independent című brit lap cikke szerint.
 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek