Történelmi rekordra emelkedett július végére a magyar államadósság mértéke. A Fidesz kormányra kerülése óta 2500 milliárd forinttal nőtt az államadósság – úgy, hogy a kabinet elvileg csökkentette azt. A kínos adat miatt kerülhetett le az adósságmérő a kormány honlapjáról.
Hiába a sok ígéret: ahelyett, hogy csökkent volna az államadósság, soha nem látott szintre emelkedett. A kormány még 2010-ben tűzte zászlójára a rettegett ellenség, az állami teher legyőzését. Ehhez államosítottak mintegy 3000 milliárd forintnyi nyugdíjvagyont, illetve több intézkedést is hoztak. Legutóbb még a Nemzetközi Valutaalaptól (IMF) felvett hitelt is rendezték.
Hiába, hiszen az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) legfrissebb adatai szerint a teljes adósság 22 474 milliárd forintra emelkedett. Ez azt jelenti, hogy minden magyarra fejenként pontosan 2 268 105 forint jut az adósságból.
De nem csak számszerűleg nőtt a teher, hanem a sokkal lényegesebb szempontból, a GDP-vel arányosan. Az adósság elleni szabadságharc meghirdetésekor 81 százalékon állt a mutató, amely először lassan csökkenni kezdett, majd gyorsan emelkedni. A kormány 75 százalékos terve helyett jócskán 81,4 százalék felett járt legutóbb, aminek az lett a vége, hogy a hétvégén csendben le is kapcsolták a kormany.hu-n az adósságnyomás-mérőt. A Nemzetgazdasági Minisztérium közleménye szerint erre technikai okok miatt volt szükség, túl nagy volt a szoftverkarbantartási igénye.
Egy névtelenséget kérő informatikus a Borsnak elmondta: kis összegből össze lehet hozni egy ilyen programot, amelynek fenntartása is megoldható minimális költséggel, így nem tudni, milyen szoftverkarbantartási igényről lehet szó. Maga a szoftver egyébként 875 ezer forintba került a kormánynak.