Megannyi örömforrás közül a talált pénz okozza a legboldogabb pillanatokat az ember életében. A történethez persze az is hozzátartozik, hogy aki pénzt talál, azt a törvény szerint nem tarthatja meg.
A pénz boldogít a leginkább, legalábbis a talált pénz – erre a megállapításra jutottak egy brit felmérés készítői. A Londoni Egyetem kutatói több száz ember agyi aktivitását mérték, miközben különféle dolgokat végeztettek velük, és kérdéseket tettek fel nekik. Örömük intenzitását 100-as skálán osztályozták.
Az első helyen a pénztalálás végzett: egy gazdátlan tízfontos bankjegyre hagyták rábukkanni az alanyokat. Az élmezőnybe a kutyakölyök simogatása, és egy csoki elmajszolása is bekerült. Mindennek a fordítottját is elvégezték. A legborzalmasabb élményt a többségnél a hamis hegedűszó váltotta ki. Nem sokkal maradt le a rothadó fogak látványa és a csecsemősírás.
Bazsó László még gyerekként talált az utcán pénzt, és ma is jóleső érzés tölti el, ha eszébe jut ez a pillanat. – Egy papír százas hevert a járdán, ami akkoriban még elég sokat ért. Arra emlékszem, hogy egy tábla csokit vettem belőle, sőt még más édességre is futotta. Valóban nagyon kellemes dolog pénzt találni – meséli László. A férfi azt is elárulta, mi idegesíti a legjobban: – Egyes autóriasztók hangjától a falra tudnék mászni.
A pszichológus szerint öt kategóriába lehet az embereket besorolni, ha arról kérdezzük őket, hogy számukra mi jelent boldog pillanatokat. – Elismerés, érintés, gondoskodás, ajándékozás, minőségi idő – sorolja Gazdag Enikő.
A szakember azt mondja: mivel teljesen mások vagyunk, a munkahelyeken sem lehet csak fizetésemeléssel ösztönözni. – Van, akinek égető szüksége van az elismerésre, másnak a változatos munkára vagy társas kapcsolatokra, hogy csapatban dolgozhasson – magyarázza a pszichológus.
Le kell adni
A jelenleg hatályos törvény alapján ha valaki például készpénzt talál, megszerezheti a tulajdonjogot abban az esetben, ha mindent megtesz, hogy a tárgyat a tulajdonos visszakapja.
Ehhez nyolc napon belül le kell adni a jegyzőnél (a rendőrségen is lehet, de onnan is a jegyzőhöz kerül), ahol nyilatkozni kell arról, hogy a találó igényt tart-e a pénzre. Két esetben kaphatja meg: az egyik, ha a tulajdonos nem jelentkezik egy éven belül, illetve akkor, ha nem állapítható meg a tulajdonos. Ilyenkor már három hónap után ki lehet adni a pénzt a megtalálónak.