Aktuális

A jégnél is hidegebb a pingvinek testfelülete

hanna

Létrehozva: 2013.08.04.

Sokak emlékezetében élhet még az a jelenet, amelyben a híres természetfilmes, David Attanborough az Antarktisznál pingvinekkel találkozik.

A kedves állatok a hóba leheveredő tudós köré gyűlnek, majd szorosan hozzábújnak, sőt a bátrabbak még rá is fekszenek a hasára. Döbbenetes az a bizalom, ahogyan az ember felé fordulnak.

A rendkívüli hidegben életben tartó fontosságú, hogy a pingvinek szorosan egymás közelében tartózkodjanak, s nem ritka, hogy több ezer példány melegíti ekképpen egymást.

Ezek után nagy meglepetést hoztak egy skót csoport legújabb vizsgálatai. A kutatók infrakamerák segítségével megállapították, hogy míg a császárpingvinek belső, úgynevezett maghőmérséklete 39 Celsius-fokos, addig a tollal borított testszéleken mínusz 23 fok körüli hőmérséklet a jellemző.

Így ezek az állatok képesek még a rettenetes hidegek esetén is kívülről hőt elvonni. Csak a tollaktól mentes szemek, a csőr és az állatok lábai jelentenek kivételt; itt fagypont feletti a hőmérséklet. 

Metsző szél sem árthat

A pingvinek tollazatának szigetelő hatása általában több mint nyolcvanszázalékosra tehető, és ennek, valamint a kiváló aerodinamikai szerkezetének köszönhetően rendkívüli jó ellenállást biztosít a gyakran száz kilométer feletti széllel szemben is.
 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek