Egy egészen bizarr, új eljárás hódít a gyerekre vágyó nők körében: sokan, akik számos sikertelen mesterséges megtermékenyítés után azt hitték, nem élhetik meg az anyaságot, mégis teherbe estek a tojássárgájából és szójaolajból álló injekciók segítségével.
Az úgynevezett Immunomodulációs terápiát egy bába és egy termékenységi szakértő fejlesztette ki, ám egyelőre hivatalos tesztek nem igazolják, és az orvosok nagy része szerint teljesen értelmetlen pénzkidobás.
Ám a kitalálók, Zita West és Dr. George Ndukwe szerint a méregdrága eljárás (7000 font, vagyis 2,5 millió forint) minden megér, ugyanis olyan nők teherbeesését is sikeressé teszi, akik alapvetően alkalmatlanok egy magzat kihordására.
Az eljárás azon alapul, hogy bizonyos nők szervezete a terhességet és a beágyazódott magzatot fertőzésként kezeli, és az immunrendszer azonnal támadást indít ellene. Az ilyen páciensek hiába termékenyülnek meg, a terhesség korai szakaszában elvetélnek, sokszor úgy, hogy nem is tudják, hogy várandósok voltak.
Az új terápia tojássárgája és szójaolaj keverékét juttatja injekciókkal a nők szervezetébe, ezzel állítólag kiiktatja a szervezet azon immunválaszát, amely a magzatot betolakodóként kezeli.
Bár hivatalosan nem ismerik el ezt az új módszert, Zita West termékenységi klinikáján az utóbbi két évben 50 olyan nő esett teherbe, akik eddig hiába próbálkoztak természetes vagy mesterséges úton megfoganni.
Lisa Barely-Jones például hat és fél évig próbálkozott, és több mint 19! millió forintnyi fontot költött el mesterséges megtermékenyítési eljárásokra. Már szinte végleg lemondott arról hogy anya lehessen, ám utolsó esélyként kipróbálta az Immunmodulációs terápiát, és hetekkel később már várandós volt kisfiával.
- Tudom, hogy ez egy vitatott eljárás - mondja a Daily Mail cikkében. - Sok klinikán azt mondják, nincs elég bizonyíték arra, hogy működik. Ráadásul sok pénz és idő. De azt éreztük a férjemmel, hogy azok után, amiken már átmentünk, ezt az utolsó lépést még igazán megtehetjük.
A sikerek ellenére a brit egészségbiztosító egyelőre nem hajlandó elismerni a terápia hatékonyságát, így nem is támogatja azt. Ám a legtöbb gyermekre vágyó nőt nem is ez zavarja, hanem az, hogy orvosaik nem hívják fel figyelmüket erre a lehetőségre, így esélyt sem tudnak adni az új eljárásnak.