Nem tudnak leszállni a mentőhelikopterek a fővárosi Baleseti kórháznál, ha elkezdődik az egészségcentrum építése. Mint lapunk kiderítette: a leszállópályát szándékosan rosszra tervezték és építették.
Külföldön a kórházak tetejére építik a helikopterleszállót. Ott teszik liftbe a beteget, és rögtön a sokktalanítóba szállítják. Leszállópálya Budapesten a Baleseti kórháznál is van, de már nem sokáig.
– Ez a mellettünk lévő üres telekre épült, ami nem a kórház tulajdona – tudtuk meg dr. Tóth Ferenctől, a Baleseti kórház főorvosától. – A telek korábban a Gázműveké volt, az bocsátotta a rendelkezésünkre, de később eladta. Az új tulajdonos egészségügyi szállodát tervezett ide helikopterleszállóval, amit egy üvegfolyosó kötne össze a mi kórházunkkal.
– Az ötlet jó, de az építkezés el sem kezdődött. Leszállópályára viszont szükségünk van. A vállalkozó ezért épített egyet a kórház ebédlőjének a tetejére, de kiderült, hogy ez – a légi mentők szerint – nem felel meg a biztonsági feltételeknek. Ráadásul a helyszűke miatt a beteget is csak egy bizonyos helikopterállás esetén tudnánk kivenni. Amikor az építkezés elkezdődik, legközelebb a Fradi-pályán szállhatna le a mentőhelikopter, de most az sem működik.
Megoldaná a helyzetet, ha kibővítenék a jelenlegi rossz leszállópályát, és a helyére új, a szabványoknak megfelelő épülne. De ki fizesse ennek a költségeit? A kórháznak nincs erre pénze – mondja a főorvos.
Rács Tamás repülési igazgató és főpilóta, a Magyar Légimentő Nonprofit Kft. vezetője nem is érti, hogyan épülhetett a Baleseti kórház ebédlőjére ilyen kis leszállópálya. – Csak 10x10 méteres, holott a mi gépeinkre 15x15 méteres heliportokat írnak elő. Sajnos a tervezés előtt nem kérték ki a véleményünket. Így a többmilliós beruházás kidobott pénz – állítja Rács Tamás.
A leszállópálya tervezésében résztvevő Kis József, a Rep Rét Bt. vezetője teljesen más véleményen van. – Külföldi példákkal tudom bizonyítani, hogy ezeknek a gépeknek igenis elegendő ez a méret. Nem véletlen, hogy a Légügyi Hivatal megadta az engedélyt, és igenis használható.
– Megjegyzem, szándékosan olyanra terveztettük a leszállót, hogy ne lehessen ez a végső megoldás. Felmerült az is, hogy a Baleseti kórház tetejére építsük meg a leszállót, de az épület bauxitbetonnal készült, ezért nem bírta volna el a terhelést – mondja Kis József.