Horn Gyula, avagy egy hithű szocialista életútja. A határnyitástól a miniszterelnöki évekig, puritánság és kivételes karrier. Sorozatunk mai részében 1989 kulisszatitkairól írunk.
1989 júniusa. Horn már 57 éves, de politikai karrierje csak ekkor, a Németh-kormány külügyminisztereként indul be. Képünkön kezében egy drótvágóval, a nyugati határt átszelő vasfüggöny lebontásakor látható. Társa Alois Mock osztrák belügyminiszter. A fotó bejárta a világot, ám messze Horn profitált belőle a legtöbbet, főként Németországban. A történtek után két évvel könyve, a Cölöpök német kiadása bestseller lett, számos díjat kapott, később utcát neveztek el róla. Neve összeforrt az NDK-s menekültek kiengedésével és a rendszerváltással.
De kié volt a kép ötlete? Az osztrák Die Presse riportjából kiderül: egy innsbrucki fotósé, Bernhard Holzneré. Ő volt az, aki javasolta Mock szóvivőjének: a lanyha sajtótájékoztató után napokkal rendezzenek egy „látványos átvágást”. A drótot május 2-ától bontották. Horn és Mock viszont csak június 27-ére tudott időpontot egyeztetni. A vágásra így a bontás végén került sor, csupán egy tízméteres darab állt már, Hornék ez előtt pózoltak. Zseniális médiapuccs – írta a fotó láttán egy frankfurti lap.
A Németh-kormányt megosztotta Horn, akiről úgy tartották: az átlagosnál nagyobb benne a szereplési vágy, ha tévékamerát lát. A politikai felelősség ugyanis a miniszterelnök Németh Miklósé volt: 120 ezer szovjet katona még az országban állomásozott. Németh döntött a nyitásról, az utókor mégis Hornra emlékszik.
Horn politikusi képességeit jól mutatja, hogy nevéhez fűződik a szovjet csapatok kivonását fixáló szerződés aláírása (1990 márciusa) is. Horn később sem hagyta, hogy rendszerváltó nimbuszát tönkretegyék. A kép ötlete Budapesten született - ezt mondta Horváth István egykori követ egy osztrák lapinterjúban. Kitől tudja? – kérdezték. – Horn Gyulától – hangzott a válasz.
Az osztrák fotós azóta is csóválja a fejét…
(Folytatjuk)