Aktuális

Ketrecben éltek a magyar túszok

S. D.

Létrehozva: 2013.06.18.

Saját ürülékükben és vizeletükben fekve, egy föld alatti lyukban ketrecbe zárva élt 8 hónapig a két magyar férfi, akiket Szíriában ejtettek túszul. Euró- és dollármilliókat kértek értük, végül váltságdíj nélkül szabadon engedték őket.

Kevés dolog lehet nyomasztóbb, mint a föld alatt, egy vasketrecbe skatulyázva és bilincsbe verve élni hónapokig. A Bélának és Lászlónak hívott két magyar nyolc hónapot töltött így egy szíriai szigeten.

– A túlélési esélyeik egyenlőek voltak a nullával. Egyedül az életösztöneiknek köszönhetik, hogy épségben kiszabadultak – kezdte Hajdu János vezérőrnagy, a Terrorelhárítási Központ (TEK) főigazgatója.

Rosszkor, rossz helyen

– A magyar olajipari vállalatnál dolgozó mérnököt és villanyszerelőt véletlenül ejtették fogságba. Tavaly április 28-án fegyveresek ütöttek rajta azon a telephelyen, ahol dolgoztak. A támadók kocsikat, kábeleket és különböző technikai eszközöket raboltak. A magyarok egy konténerben húzták meg magukat, amikor rájuk találtak.

Rosszkor voltak, rossz helyen – összegezte Béla és László elrablásának körülményeit Hajdu János. Mint azt megtudtuk, a szír túszejtők sokáig nem voltak tisztában vele, hogy Magyarország földrajzilag és politikailag hogyan is helyezkedik el a nagyvilágban. Csak abban voltak biztosak, hogy két európai túsz még a hasznukra lehet.

– A telephely elleni támadás után pár nappal érkezett az első bejelentkezés: az egyik családot hívták fel telefonon és tízmillió eurót (2,9 milliárd forint) követeltek – mondta Bodnár Zsolt dandártábornok, a TEK főigazgató-helyettese.

– Ezután megtörtént a kapcsolatfelvétel és megkezdődtek a tárgyalások. A második követelés már a magyarokat foglalkoztató céghez futott be: tőlük húszmillió dollárt (4,4 milliárd forint) kértek – folytatta Bodnár, aki aláhúzta: a két magyart 14 hónap alatt 12 helyszínen tartották fogva, és ezalatt számos alkalommal képezték csere tárgyát különböző csoportok között a háborúval sújtott Szíriában.

Hónapokig nem volt életjel

– A komoly bajok akkor adódtak, amikor a fogvatartók eltűntek, és öt hónapig semmilyen jelet nem adtak. Akkor már olyan hírek is érkeztek, hogy a bombázásban mindannyian elpusztultak, de aztán ismét felbukkantak – fejtette ki Bodnár dandártábornok.

– Miután folyamatosan egyre lejjebb és lejjebb engedtek a váltságdíj-követelésekből, végül odáig jutottak, hogy pénzkövetelés nélkül szabadon engedik a két magyart – mondta Bodnár Zsolt.

Öröm a szolnoki cégnél

Remeczki Ferenc, a szerencsétlenül járt szakembereket alkalmazó cég, az MB 2001 Olajipari Kft. ügyvezetője az Amadeus Szolnoki Rádió hírműsorában elmondta: boldogok, hogy kollégáik meglettek. – Nagyon hosszú idő, tizennégy hónap telt el, amióta elrabolták őket. Próbálkoztunk minden vonalon tájékozódni velük kapcsolatban.

– Olyanoktól is, akiket mi bíztunk meg azzal, hogy helyben informálódjanak róluk, de túl sok volt az ellentmondó információ, és nagyon aggódtunk. Örülünk, hogy végül meglettek – mondta Remeczki Ferenc, hozzátéve: visszavárják őket a munkahelyükre. 

Árvízkor egy fa tetejére számûzték ôket

Béla és László nyolc hónapig raboskodott a föld alatt egy 3 x 9 méteres lyukban. Mindkettejüket egy 1 x 2 méteres vasketrecbe zárták, kezüket és lábukat megbilincselték. Miután az árvíz elöntötte a szigetet, egy fa tetejére száműzték a magyarokat, alattuk pedig egy csónakban ülve vigyáztak rájuk az őrök.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek