Elbukott állami kitüntetés, kínos születésnapi szónoklat, és hosszú kórházi évek. Sorozatunk utolsó részében Horn Gyula élete utolsó hat évének mozzanatait elevenítjük fel.
Gyurcsány Ferenc kormányfőként terjeszti fel a legmagasabb állami kitüntetésre, a Magyar Köztársasági Érdemrend nagykeresztje polgári tagozatára. Horn ezt kapná 75. születésnapjára.
2007-et írunk ekkor. Csakhogy egy évvel korábban nyilatkozik a Die Welt című német lapnak is, 56-os szerepéről pedig azt mondja: a bűnözők ellen védte a rendet. Sólyom László államfő erre hivatkozva végül nem tünteti ki.
- 75. születésnapja az utolsó nyilvános szereplése. Mihail Gorbacsov is a meghívottak között van. Párttársai tudják, nincs jó állapotban, ezért nem is tervezik, hogy felszólalna. Horn mégis a mikrofonhoz lép, és beszél, Sólyom „nénikéjét” is szóba hozva. Előbb a kabinetfőnök, majd Gyurcsány Ferenc szakítja félbe. Mindez 2007 júniusában történik.
- 2007 szeptemberében kerül az budapesti Állami Egészségügyi Központ kiemelt részlegére. Speciális betegsége állapotának visszafordíthatatlan romlásával jár. Állandó, 24 órás felügyeletet kap. Pártja – információink szerint –, felajánlja a családnak, viselik kezelésének otthoni költségeit, de orvosai nem engedélyezik eltávozását. Egyszemélyes kórterembe kerül: a felszerelés része a golyóálló, fényszűrő fóliával felszerelt ablak, a légkondicionáló, és egy televízió.
- Az első évben sétálni – kísérettel – a kórház belső kertjébe jár, forrásaink szerint azért is, hogy ne készülhessen róla fényképfelvétel. Ám később elmaradnak a szabadon töltött félórás programok. A külvilággal fokozatosan csökken a kapcsolata.
- Sok látogatója akadna, azonban családja az orvosokkal konzultálva úgy dönt, csak legközelebbi ismerősei járhatnak be hozzá. Horn – véletlenül – egy ízben találkozik az osztályon betegeskedő Göncz Árpáddal is, a folyosón futnak össze.
- Családja apró figyelmességekkel, többnyire desszerttel vagy borral fejezi ki háláját az orvosoknak és az ápolóknak.
- 2010 után Orbán Viktor közbenjárására marad a VIP- részlegen. Orbán 80. születésnapjára levélben köszönti.
- Lapunk úgy tudja, Horn – különböző szövegkörnyezetben –, több politikustársát is szóba hozza az évek során, a legtöbbször Kádár János egykori tolmácsa, a Munkáspárt elnöke, Thürmer Gyula kerül szóba. Magyarul és oroszul felváltva szól a személyzethez.
- Halála előtt hónapokkal fekvő beteggé válik, az utolsó két hétben állapota rohamosan rosszabbodik, gépek segítségével tartják életben.
- Senki nem növelte annyira Magyarország tekintélyét a világban, mint ő – írja halála után a Die Welt. – Nagyon okos, nagyon kemény és nagyon dörzsölt politikus volt – mondta róla Nick Thorp brit tudósító, Hornt talán a legjobban ismerő külföldi riporter.
Évről évre
1996–2003: a Szocialista Internacionálé elnöke volt
2002: uniós különmegbízott lett
2002: az MSZP kitüntetésre javasolja, Mádl Ferenc visszautasítja a felterjesztést. Az ok: nem számolt el 56-os múltjával
2004: az európai parlamenti választáson a pártlistán a biztos befutónak számító második helyet kapja meg, de még a voksolás előtt bejelentette, hogy nem vállalja a képviselőséget
2007 júliusa: Sólyom László is megtagadja tőle a kitüntetést
2007 szeptembere: kórházba került
2013. június 19-én elhunyt, temetése július 8-án, 11 órakor lesz a Fiumei úti temető 15-ös számú parcellájában.