Pókok, bogarak, kosz és homok – ilyeneket eszünk tudtunkon kívül, hol ébren, hol álmunkban. Kutatók kiszámolták, hogy életünk során pókból legalább nyolcat megeszünk.
Rengeteg szemetet eszünk meg – hallotta már mindenki ezt a mondatot, amikor az egészségtelen táplálkozás volt a téma. De tény: az ember élete során valóban rengeteg olyan dolgot eszik meg, amit egyébként soha nem venne a szájába. Brit kutatók idősebb emberek szokásait figyelembe véve komoly számolgatásba kezdtek, és megdöbbentő adatok születtek.
Kiderült, hogy életünk során mintegy ötven tonna ételt veszünk magunkhoz. Konzerv babból éppen annyit, amennyi megtöltene egy kádat. Egy ember élete során annyi csokoládét eszik, amennyibôl egy házat fel lehetne építeni. Ez nagyjából tízezer tábla csokoládét jelent.
A gyárakban pedig – nem a cégek hibájából – sokszor bogárláb kerül a csokiba. Már maga a tény is ijesztő, de vajon árthatnak-e az ilyen falatok? – A tápcsatornába kerülő rovarokat a szervezet ugyanúgy lebontja, mintha egy darab kenyeret kapnánk be – tudtuk meg dr. Bense Tamás háziorvostól, aki hozzátette: életünk során elképzelhetetlen mennyiségű szemét kerül a szervezetünkbe.
– Ám nemcsak a tápcsatornába jut a hulladékból, hanem a légutakba is. A korommal, porral szennyezett levegőt a légutakban található csillószőrös hengerhámok tisztítják meg. Ezek a sejtek kifelé hajtják a port a légutakból, de a dohányosok esetében gyengébben működnek – fejtette ki a szakember.
Az angol tudósok szerint persze nem csak bogarakat fogyasztunk el, életünk során havonta egy kiló koszt is megeszünk. – Vegyük a strandolást: ha valaki nyel egy kis vizet, azzal együtt az iszapból is jut a szervezetébe. Ez azonban nem okoz bajt, mert kiürül természetes úton –mondta dr. Bense. Így nem csoda, hogy a kutatók szerint életünk során rengeteg homokot eszünk meg.
8 pók
A kutatások szerint egy átlagos ember alvás közben – főleg, ha sokat kempingezik – ennyi pókot fogyaszt el. Az állat ugyanis egyszerűen bemászik a szánkba.
100 bogárláb
Ez a minimum, amennyi a különböző élelmiszerekkel – például csokival – a szervezetünkbe kerül. Mivel észre sem vesszük, azt sem tudjuk megmondani, finom-e.
24 kiló homok
Életünk során ennyi homokot fogyasztunk el. Kisgyerekként a homokozóban néha tudatosan, a többi viszont sokszor úgy kerül a szervezetünkbe, hogy nem is sejtjük.