Egy forradalmian új eljárás kínál megoldást a horkolók millióinak immár Magyarországon is. A szakemberek szerint az orvostudomány új csodaszere lehet a rádiófrekvencia.
Szomszédom, Laci bácsi igen rendes ember. Napközben tevékeny, a lakótársakkal kedves, szereti is mindenki a házban. Csakhogy jön az éjszaka, és egyszeriben elszáll minden jóindulat.
A nem is olyan vékony falakon át szakadatlanul szól a horkolásária. Illetve: szólt. Merthogy az állandó zajforrásnak vége; most már mindez múlt idő. Laci bácsi ugyanis rádiófrekvenciás horkolásgátláson esett át, és a csoda bekövetkezett. Az öreg – saját elmondása szerint – harminc év után alszik ismét csendesen.
Nyugat-Európában bő egy évtizeddel ezelőtt jelentek meg az első rádiófrekvenciás készülékek a gégészeti rendelőkben, hogy kiváltsanak bizonyos műtéteket. A legtöbb horkoló ugyanis azért horkant, hörög, szortyog, mert a garatban lévő szövetei meglazultak, elernyedtek, és így a levegő természetes útjába kerülnek. A tüdő kétségbeesetten szippantaná be az éltető levegőt, ám a megereszkedett lágy szövetek eközben berezonálnak.
„A horkolás nemcsak annak probléma, aki hallja, hanem annak is, aki elszenvedi. Sokan csak legyintenek, pedig súlyosabb esetekben akár halálos fenyegetést is jelenthet a levegő útjának beszűkülése, időnként elzáródása – vázolja a legfőbb problémát lapunk kérésére dr. Szalmay Gábor. Az orr-fül-gégész angliai munkája során ismerkedett meg a rádiófrekvenciás módszerrel, és elsők között vezette azt be Magyarországon.
– Mintegy háromszáz ilyen műtét van mögöttem, és igazolhatom a nemzetközi szakirodalom által is leírt adatot, miszerint az esetek 82–86 százalékában teljes a gyógyulás. És a többiek esetében is jön javulás.
Az eljárás lényege, hogy a „falból kijövő” 50 herzes frekvenciát egy szerkezet rádiófrekvenciás hullámhosszra alakítja át, amely – és ez a lényeg – szabályozható. Így lehet elérni, hogy a lágy szöveteket 85 fokra hevítsék fel. Úgynevezett hegléceket „karcolnak” a garatba, illetve a szájpadra, amelyek aztán feszesebbé teszik a szöveteket.
Szalmay doktor rendkívül lelkes páaciensekről számol be, akik a kórházi megoldás helyett immár egy félórás beavatkozás és egyhetes, tíznapos heggyógyulás után horkolásmentessé válhatnak.