Megtörténhet-e, hogy egy ember három évig ül gyilkosságért ártatlanul, amiért 25 milliós kártérítést kap az államtól, majd szabadulása után egy kettős gyilkosság vádlottja legyen ismét ártatlanul? Földes-Szabó Attila állítja: vele ez történt.
Azt a két embert, akiknek a megölésével vádolják – D. Kornélt és K. Zsoltot – az ügyész szerint 2008. május 15-én ön látta utoljára. A cellainformációkból kiderült, hogy a mobiltelefonjuk a bérelt óbudai háza közelében volt, mielőtt eltűntek. Miért találkozott aznap D. Kornélékkal?
Földes-Szabó: D. Kornél megbízott azzal, hogy egy férfit elkísérjek Dél-Amerikába, Limába. Tudta, hogy korábban éltem ott, jó a helyismeretem. Megbeszéltük, hogy két nap múlva egy bécsi géppel indulunk. Miután sem másnap, sem később senki nem jelentkezett, elmaradt az utazás. Amikor utoljára láttam Kornélt és a testőrét, Zsoltot, elbúcsúztunk, ők beültek a kocsijukba, és elhajtottak.
Honnan ismerte az áldozatokat?
Földes-Szabó: D. Kornél korábban kölcsönadott nekem tízmillió forintot, amit én a 25 milliós kártérítésemből az utolsó forintig kamatostul visszaadtam neki.
Miért állítja azt az ügyész, hogy a meggyilkolt férfiak mobiltelefonját – amit egy használt telefonokat értékesítő üzletben fogaltak le – mégis ön adta el valakinek?
Földes-Szabó: Én az eltűnésük utáni napon egy szatyorban a bérelt házam kapujára akasztva találtam két mobilkészüléket és egy GPS-monitort. Ezt odaadtam egy ismerősömnek azzal, hogy csináljon vele, amit akar, ő meg eladta. Tudom, ezen a rendőrök jót mulatoztak, hogy persze, csak ez történhetett… De nekem fogalmam nem volt róla, hogy Kornéléké ezek a dolgok.
Ha az ember talál egy mobiltelefont, azt is megteheti, hogy nyomozni kezd, kié, esetleg felhívja azt, akit utoljára hívtak róla. Miért nem próbálkozott ezzel?
Földes-Szabó: Mert egyszer egy hasonló szituációban kellemetlen helyzetbe kerültem. Ráadásul nem is volt SIM-kártya a készülékekben, így senkit sem hívhattam volna róluk. Eddig 170 oldalnyi anyagot gyűjtöttem össze az ellenem folyó nyomozás ellentmondásairól. Erről a bíróságon is beszéltem. Nehéz megemészteni, hogy több mint két évig tartott a nyomozás. 2011-ben kezdődött a büntetőper.
Az első bíró tíz tárgyalási nap után távozott, a következő bíró három tárgyalási napot tartott. Már a harmadik bíró tárgyalja az ügyet… Eközben Nikolett, a volt élettársam, az ötéves kislányom anyja, aki fél évet volt előzetes letartóztatásban, majd alkut kötött a rendőrökkel és terhelő vallomást tett rám, három éve eltűnt az életemből. Azóta semmit nem tudok a kislányomról.
Igaz, hogy az élettársa mutatta meg a rendőröknek, hol vannak az áldozatok földi maradványai?
Földes-Szabó: Kérdés, hogy ki kinek mit mutatott meg. A jegyzőkönyvekben az szerepel, hogy Budapestről elvitték őt Balatonlellére, ahol a Lellét és Boglárt összekötő mellékúton Nikolettnek hirtelen eszébe jutott valami. Majd a kamera lemerült, és a kazettacserét követően a tanú elkezdett egy kék sorompóra mutogatni, ami lezár egy földutat, és egy gátra vezet.
Elmondta, hogy ő itt már járt egyszer valamikor 2008 májusában, velem. Bementem a nádasba, ott voltam félórát, aztán kijöttem onnan. Eddig tartott ez a tanúvallomás, majd másnap kivonult a Nemzeti Nyomozó Iroda ugyanoda. Ekkor találták a 13 darab zsákot, amiben a maradványok voltak elhelyezve. Egy héttel később a vallomásában Nikolett már arról beszélt, hogy azt az ominózus kék sorompót nem ő mutatta meg, hanem neki mutatták meg a rendőrök.
Azt állítja, hogy valakik szándékosan önre akarják terelni a kettős gyilkosság gyanúját?
Földes-Szabó: Én nem ezt állítom. Én kérdéseket teszek fel. Tizenhárom beadványt írtam már a bíróságnak, tizenkettőt az ügyészségnek.
Végiggondolta azt, hogy azért, amivel vádolják, a legsúlyosabb ítéletet is kaphatja?
Földes-Szabó: Tisztában vagyok vele. Nekem egy célom van: az, hogy a rendelkezésre álló információkat tisztességesen kivizsgálják. Nagyon csodálkoznék azon, ha elmarasztaló ítéletet hozna ellenem a bíróság.
Jól emlékszem, hogy a Fő utcai órást, Mátrai Ivánt is kétszer lőtték fejbe, ugyanúgy, mint D. Kornélt és K. Zsoltot?
Földes-Szabó: Igen. Őt is fejbe lőtték. Pont két fejlövést kapott.
A vádirat
A vád szerint Földes-Szabó Attila, az egykori boncmester 2005-ben kábítószerrel kezdett kereskedni, így lépett üzleti kapcsolatba D. Kornéllal és K. Zsolttal. 2008. május 15-én a férfi a III. kerületi bérelt házában találkozott a sértettekkel. D. Kornélnál ötmillió forint és négy kiló kokain volt ekkor. Ez volt a gyilkosságok indítéka. A vádirat szerint Földes-Szabó a találkozóra érkező férfiakat a konyhában két-két célzott lövéssel megölte. Földes-Szabó Attila az eljárás során végig tagadta, hogy ő végzett volna a két férfival.
Így történt az órásgyilkosság
Földes-Szabó Attilát 2005 januárjában mentette fel jogerősen a Fővárosi Ítélőtábla a Fő utcai órásgyilkosság vádja alól, bizonyítottság hiányában. Mátrai Ivánt I. kerületi üzletében 1999 júniusában lőtték tarkón. Földes-Szabó Attila akkori barátnőjénél megtalálták a rendőrök az üzletből eltűnt egyik órát. Azóta nem gyanúsítottak meg újabb embert a gyilkossággal.