Világszenzációt kínál egy hazai utazási iroda: a termoszférába juttatják átlagos fizikai, illetve átlagon felüli anyagi kondíciójú ügyfeleiket. Bár a kilövésre csak 2014-ben kerül sor, igyekeznie kell annak, aki az első százban benne szeretne lenni.
Felix Baumgartnernél is magasabbra juthatnak azok, akik beneveznek az egyik hazai utazási iroda űrkalandjára. A 26,9 millió forintért kínált élmény során a tengerszint feletti 103 kilométeres magasságból csodálható meg a kék bolygó, az egyórás repülésen való részvételről pedig ajándék videofelvételt kapnak a kuncsaftok. A nemzetközi projekt űrhajói jelenleg még épülnek, ám igyekeznie kell a jelentkezéssel annak, aki a jövőre startoló projekt első száz űrturistája között szeretné tudni magát.
– Van fizetőképes kereslet Magyarországon az ilyen különleges utakra, ha nem is tömeges mértékben. A 26,9 millió forintos ár egyébként az űrutazáson túl orvosi vizsgálatot, az űrprogramra való felkészítést és a curacaói űrrepülőtérre való repülőjegyet, luxusszállást is tartalmaz.
A kihívást egyébként egyelőre nászutasoknak nem tudom ajánlani, mivel egyszerre csak egy utas emelkedhet a pilótával az űrbe, de már tárgyalunk a Virgin Galactickel is, ők hatszemélyes űrhajó kilövését tervezik 2015-ben, ami jó hír lehet a házasságra készülőknek – mondja a Bors megkeresésére Mikó Gábor, a Millennium Utazási Iroda idegenforgalmi referense.
Gerendai Károly, a Sziget alapítója, és a Michelin-csillagos Costes étterem tulajdonosa, bár szeret utazni, nem élne a lehetőséggel: – Engem az utazásban a különböző kultúrák és csodálatos tájak felfedezése vonz, egy ilyen kaland pedig semmi ilyet nem ígér. Ráadásul tériszonyom van, 27 millióm pedig nincs utazásra – nevet.
Hajdú Péter más véleményen van: – Jól hangzik, és van az a pénz, amennyiért elvállalnám. De hogy én fizessek érte? No, azt már nem!
Anettka után szabadon
2006-ban Fehér Anettka készült és jutott el a sztratoszférába, ahol 30–45 kilométeres tengerszint feletti magasságban megtapasztalta a súlytalanság élményét. Mindez persze össze sem hasonlítható az első magyar űrhajós, Farkas Bertalan teljesítményével, aki 1980-ban nyolc napot töltött a termoszférában.