Dalszövegíró és restaurátor segít Orbán Viktornak fontosabb beszédeinél. A kormányfő csak ötleteket kér, minden sort maga ír meg.
Orbán soha nem olvas fel mások által fogalmazott szöveget, mindig maga írja – mondta lapunknak egy, a kommunikációs stáb munkájára rálátással bíró szakértő. Tanácsadóinak mégis jelentős szerepük van. A miniszterelnök azok közé tartozik, akik saját elképzeléseik mellett egyre inkább a közvélemény-kutatásokra építik szónoklataikat.
10 nappal korábban
Az első fázisban egy „problématérképet” kap kézhez, ebben öt-tíz, a választót leginkább érdeklő téma szerepel. Orbán eldönti, miről akar szólni. Listája a négy-öt fős kommunikációs stáb asztalán landol egy-két nappal később. A csapatot a civilként restaurátorként dolgozó Habony Árpád felügyeli, vezetőjük Görgényi Tamás, az After Crying együttes korábbi dalszövegírója.
5 nappal korábban
Tanácsadói a kormányfő elvárásaihoz igazítva megalkotják a beszéd gerincét, kitalálnak hozzá egy-egy hangzatos mondatot. – Azért van ez így, mert a beszédre soha senki nem emlékszik, csak az aranyköpésekre. Azokba kell becsomagolni az üzenetet – mondta forrásunk.
2 nappal korábban
Orbán a kapott nyersanyaggal elvonul parlamenti dolgozószobájába vagy – ha ideje engedi – felcsúti házába, és órákig csak ír. Sok jegyzetet használ és több piszkozatot is készít.
A beszéd napján
Szövege szinte sohasincs kész, kihúzásokat, módosításokat, javításokat az utolsó pillanatban is végrehajt a már legépelt beszéden. Étrendje is módosul: csak könnyű ételeket, többek között joghurtos salátát és csirkét eszik, és szénsavmentes ásványvizet iszik a szereplést megelőzően. Munkatársai mindig lemérik beszéde idejét, Orbán negyven percben szokta a maga számára meghatározni a maximumot.
A beszéd után
Milyen volt a fogadtatás? Választási kampányban már egy órán belül Orbán elé kerülnek az eredmények. Ilyenkor százháromszáz fős telefonos közvélemény kutatást végeznek. A múlt heti évértékelőről szintén hasonló módszerekkel gyűjtött adatokat közölt a Századvég egy nappal később.