Árverést tartanak hamarosan a budapesti Aranymúzeumban. Külföldön óriási pénzeket fizetnek ki a gyűjtők, illetve elhunyt sztárok tehetős rajongói különféle ritkaságokért.
Zelnik István Délkelet-ázsiai Aranymúzeuma, valamint az ő tulajdonában levő Magyar Indokína Társaság Kft. tetemes adósságot halmozott fel, ezért a hitelező bank jelzálogot jegyeztetett be a múzeumnak otthont adó Andrássy úti palotára.
Mivel több érintett végrehajtást kért, a Magyar Bírósági Végrehajtói Kamara online árverést hirdetett huszonhat műtárgyra, köztük 300-400 éves ezüst Buddha- és Síva-szoborra, arany ékszerekre tíz-, húsz-, negyvenmillió forintos kikiáltási árakon. Egyszer már megpróbálták értékesíteni a kincseket, akkor nem volt rájuk vevő.
Amennyiben megegyezés híján ismét árverés lesz, alacsony minimumáron kezdődhetnek a licitek. Valószínűleg csak erre várnak a gyűjtők. Az utóbbi időben világszerte több különlegességre csaptak le, és most is érdemes tallózniuk a nagy aukciósházak kínálata között.
A Pókember képregény - 240 millió forint
Amikor megjelent 1962-ben, 12 centbe került az a Pókember képregény, amit 2011-ben 1,1 millió dollárért (240 millió forintért) adtak el egy internetes árverésen. A Marvel kiadó szuperhőssorozatai nagyon népszerűek az internetes árveréseken, az egydolláros licitek időnként milliós tételekig emelkednek. Az idővel a képregény is nemesedik, értéke nő a gyűjtők körében. A Pókember mellett Supermanért fizetnek a legtöbbet a rajongók, Batman, a denevérember valamivel kevesebbet ér.
Amerika ezüstdollárja - 2,2 millárd Ft
Tízmillió dollárért (2,2 milliárd forint) cserélt gazdát egy januári New York-i árverésen egy ritka, 1794-es ezüstdollár, amelyről szakértők úgy vélik, hogy fajtájának első darabjaként kerülhetett ki az amerikai pénzverdéből. A Flowing Hair elnevezésű ezüstdollár több mint kétszer annyiért kelt el, mint a korábbi csúcstartó érme, amely 1999-ben cserélt gazdát 4,1 millió dollárért.
Az elBulli borkészlete - 346 millió Ft
Elárverezik az egykori elBulli nevű világhírű spanyol étterem borospincéjének tartalmát. A So-theby’s aukciósház közleménye szerint az idén árverésre kerülő több mint 8800 palack nagyjából 1,6 millió dollárt (346,3 millió forint) ér. Az étterem 2011 júliusában húzta le végleg a redőnyt. Több mint egy évtizeden át büszkélkedhetett három Michelin-csillaggal, de tulajdonosai új kulinális kísérletbe fogtak.
Elvis Presley bibliája - 20 millió Ft
A 36 éve elhunyt zenész bib-liájáért 59 ezer fontot (20 millió forintnál is többet) adtak a tavalyi angliai árverésen. A könyvet Elvis első gracelan-di karácsonyán, 1957-ben kapta, és haláláig, 1977. augusztus 16-ig őrizte, kézzel írt bele megjegyzéseket.
Freddie Mercury kocsija - 260 millió Ft
Csaknem 90 ezer euróért, azaz mintegy 260 millió forintért vásárolta meg januárban egy orosz vállalkozó Freddy Mercury Rolls Royce-át egy birminghami árverésen. A gépkocsit az énekes cége 1979-ben vásárolta. Mivel a sztárnak nem volt jogosítványa, az autót sofőr vezette, egészen Mercury 1991 novemberében bekövetkezett haláláig. Az 1974-ben készült Silver Shadow mellé az új tulaj megkapott egy csomag papírzsebkendőt is: Mercury családjának nem volt lelkiereje, hogy kivegye azt a járműből.
Petőfi kézírat - 34 millió Ft
Kikiáltási áron, 34 millió forintért kelt el tavaly az a két megsárgult lap, amelyre Petőfi két verse teljes szövegét és egy harmadiknak az első két versszakát tisztázta le. A lapot alá is írta. A Csók István Antikvitásban megrendezett árverésen a kéziratra egyetlen érdeklődő licitált telefonon. Nem megerősített információk szerint magyar magánszemély volt, de elképzelhető, hogy egy közgyűjteményben még viszontláthatjuk a kéziratot.
Csontváry festménye - 240 millió Ft
Rekordáron, 240 millió forintért kelt el Csontváry Kosztka Tivadar Traui tájkép naplemente idején című festménye a Virág Judit Galéria decemberi budapesti árverésén. A több mint száz év után előkerült, kis méretű alkotás 80 millió forintos kikiáltási árról indult. 19 ajánlat érkezett, végül egy telefonon licitáló szerezte meg a védett képet.