Egy középkori barlangban csapnak a húrok közé azok a zenekarok, amelyek az esztergomi Kaleidoszkóp házban koncerteznek. A legendák szerint a török korban háremfürdô, majd kínzókamra állt itt. Ma jajveszékelés helyett örömzene szól.
Egy csapásra középkori mesébe csöppen az, aki benyit az esztergomi vár lábánál sorakozó házak egyikébe. Az ódon falak alatt rejtelmes barlangrendszer húzódik. Ma már csak legendák idézik, egykor mi zajlott itt. Gép Katalin és társai 2006-ban megvásárolták az egyik épületet, és Kaleidoszkóp ház néven a környék művészeti központjává tették.
– A legendák szerint az 1600-as években a szomszéd házban élt a török bég, aki elraboltatta a környék legszebb lányait a háremébe. A barlangban meleg vizű forrás tört fel akkoriban, így egy ideig nálunk lehetett a női fürdő – idézi a legendát Katalin. – A barlangrendszerben később rabokat tarthattak, az egyik képzőmûvész barátunk emberi csontokra bukkant, amikor a kiállításához mélyebbre ásott.
A ház alatti barlang a világháborúk alatt óvóhely volt, az idősek ma is betérnek, és meghatódva emlékeznek arra, hogy az üreg mentette meg az életüket. A Kaleidoszkóp ház ma sokszínű kortárs művészeti központ, filmklubokat, rajziskolát és koncerteket is szerveznek ide.
– A barlangnak rendkívül jó az akusztikája, így született az ötlet, hogy legyen itt egy kis színpad. Az embereknek nagyon tetszik, a zenekarok is élvezik a fellépést – teszi hozzá Katalin.