Kirúgták a munkahelyéről azt az indonéz kormányhivatalnokot, aki SMS-ben szakított a feleségével, mondván, ez etikátlan. De hogyan lehet etikusan közölni: drágám, válunk?
Indonéziában Aceng Fikrit arra kérték, örökre távozzon a kormányhivatalból, miután kiderült, hogy telefonüzenetben közölte feleségével, a tizenhét éves Fani Oktorával: elválik tőle. A lakosságot felháborította a mód, ahogyan szakított.
A válási szándékot persze sokféleképpen lehet közölni: van, aki egy szó nélkül lelép, más levelet ír, telefonon böki ki, hogy vége, de aki őszinte, az a házastársa elé áll. Ennek persze megvan az a kockázata, hogy a másik le akarja beszélni a szándékáról, sír, könyörög, szóval kínos lehet a jelenet.
Lapunknak többen elmesélték, hogyan közölték a válás tényét, de persze nem mindenki szerette volna, ha nevét és fényképét mellékeljük a sztorijához.
– Felhívott a feleségem, hogy hol vagyok. Mondtam, hogy Kölnben, de közben a sógorom a telefonjával lefényképezte az autómat a barátnőm háza előtt. A feleségem átküldte a képet, és vele egy SMS-t: lebuktál, válunk – meséli egy középkorú férfi.
Van, amikor egy viccnek szánt mondat balul sül el.
– Már fél éve elköltöztem otthonról, amikor összefutottunk az utcán, és viccből azt mondtam, váljunk el. A feleségem komolyan vette, és utólag már hiába magyarázkodtam – mondja István.
Nóra fogta és összepakolta a férje holmiját, miután három hónapja hiába várt arra, hogy az úr szakítson a szeretőjével.
– Kölcsönkértem egy kocsit, mert nekünk nem volt, és felvittem a holmiját az anyjához. Mondtam anyósomnak: meghoztam a fiad, nekem többé nem kell. Amikor este hazajött a férjem, megmondtam neki: azonnal rakja le a lakáskulcsot az asztalra, és takarodjon. Másnap beadtam a válókeresetet.
– Egy tartós, többéves kapcsolatot ritkán fejeznek be SMS-sel, az nagy közönyre vall – magyarázza Horváth Magdolna terapeuta.
Az elhidegülés hosszabb folyamat, de legtöbbször kell valami szikra, ami robbantja a kapcsolatot.
– Ez lehet egy bizonyíték a megcsalásra vagy valami olyan fontos kérdés, amiben nem tudnak megegyezni – teszi hozzá a szakember, aki azt tapasztalja, hogy a nők tovább tűrnek, de egy ponton túl már nem lehet meggondolásra késztetni őket. A férfiak gyakran nem is érzik a krízist. Szintén a férfiakra jellemző, hogy ha baj van, sokkal jobban kétségbe esnek, és foggal-körömmel ragaszkodnak a családhoz, a megszokáshoz, a kényelemhez.
– Ha egy pár eljut odáig, hogy indulatok nélkül képes beszélgetni, akkor őszintén elmondják, hogy egyikük vagy másikuk miért nem akarja tovább folytatni ezt a kapcsolatot. Sok családban az vezet váláshoz, hogy a gyerekkori családjukról képtelenek leválni, így a gondjaikat nem egymással, hanem például anyukával vagy a testvérrel beszélik meg. Ugyancsak sok kapcsolat fut zátonyra a túlzott alkoholfogyasztás miatt – vélekedik a szakértő.