Milyen ember az igazságügyi elmeorvos szakértő szerint az a Jozef Rohác, akit az utóbbi évtizedek leghidegvérűbb bérgyilkosaként tart számon a rendőrség? A Borsnak sikerült választ kapnia.
Rendkívül magas intelligenciaszintű, képes arra, hogy szerelméhez, barátságához, hivatásához megbízhatóan kötődjön. Aktív, ambiciózus ember, aki az indulatait tartósan tudja szabályozni. Így jellemezte az igazságügyi elmeorvos szakértő Jozef Rohácot – erősítette meg információnkat Fülöp Tamás, a férfi ügyvédje, aki hozzátette, természetesen nem csak ilyen tartalmú megállapításokra jutott a szakértő, de ezek sem utalnak azokra a súlyos bűncselekményekre, amelyekkel ügyfelét összefüggésbe hozzák.
Mint ismert, Rohácot Fenyő János megölésével és a négy halálos áldozatot követelő Aranykéz utcai robbantással gyanúsítják. Magyarországon kevesen tudják, hogy a férfi ellentmondásos személyiségéről egy szlovák újságíró, Martin Mózer könyvet is írt. Rohác személyiségéről a magyar nyomozók is a lehető legtöbbet szeretnék tudni, abban bíznak, hogy alaposan megismerve, a hozzá kapcsolt ügyeket is könnyebben tudnák felgöngyölíteni.
Jozef Rohác 1956. szeptember 6-án született, Léván. Mezőgazdasági szakközépiskolában érettségizett, kiválóan beszél magyarul. A volt Csehszlovákiában 1985-ben, viszonylag fiatalon szerzett országos hírnevet, amikor elrabolta az akkori egészségügyi államtitkárt. Túszával együtt át akart törni az osztrák határon, de elfogták, és 15 év börtönre ítélték.
Négy évvel később a leopoldovi börtönlázadás vezető alakja volt. A pártállam bukását követően egyéni amnesztiával szabadult. A már független Szlovákia újjáalakuló titkosszolgálata, amelynek évekig védelmét élvezte, 1993 után hamar megtalálta. Annak sem volt következménye rá nézve, hogy egyes hírek szerint részt vett Michal Kovac köztársasági elnök fiának 1995-ös elrablásában.
Bűntársai, Miroslav Sykora vagy Imrich Oláh, sorra gyilkosság áldozataivá váltak. Rohácot később egy volt rendőrtiszt, Robert Remias megölésével is összefüggésbe hozták. Elfogatóparancsot adtak ki ellene, majd 2002-ben visszavonták. Ez a fő oka, hogy a kilencvenes évek végétől ismeretlen helyen tartózkodó, majd 2008 októberében egy rutinellenőrzés során Prágában letartóztatott Jozef Rohácot Csehország nem Szlovákiának, hanem Magyarországnak adta ki.
Rendőrségi forrásaink szerint a robbantási szakértőként is számon tartott Rohácnak a magyar és a szlovák alvilágról is rengeteg információja van. Az, hogy még mindig él, többek között annak köszönhető, hogy senki sem tudja, igaz-e az a legenda, hogy bujkálása alatt gondoskodott róla: halála esetén napvilágra kerüljenek a befolyásos politikusi köröket érintő, kellemetlen információk.