Több jattot szeretnének kapni a megrendelőktől a budapesti pizzafutárok. Céljuk érdekében kampányt indítottak a legnagyobb közösségi portálon. Amerre járnak, matricákat ragasztgatnak liftekben, kapualjakban.
A pizzafutároknál betelt a pohár. Mint mondják, nem elég, hogy főnökeik maximálisan kihasználják őket, a megrendelőktől is egyre kevesebb jattot kapnak.
– Szívesen mesélek, de a nevemet és az arcomat nem adom, mert kirúgnak, mint Petit – mondja egy húsz év körüli fiú.
A munkáját elvesztő fiatalembernek viszont már nincs mitől félnie.
– Tíz éve futárkodom, dolgoztam már külföldön is. De ami mostanában itt megy, abból kezd elegünk lenni – háborog Takáts Péter.
A megjelentek közül o a legidősebb. December 23-án mutattak neki ajtót, miután a megrendelő betelefonált a cégnek, ahol dolgozott, hogy a frissen festett lépcsőházba egy matricát ragasztott ki.
– Tíz-tizenöt éve még máshogy mentek a dolgok. Van egy ismerősöm, aki akkoriban napi 12-13 órát dolgozott, majd ebből a pénzből nyitott egy saját pizzériát. Ma már fizetést nem, csak költségtérítést kapunk. Ha valaki egy nap mondjuk 35 címet megcsinál, úgy 7-8 ezer forintra számíthat. Számoljunk egy kicsit! Ez heti hat napot számítva havonta 190 ezer forint körüli összeg. Igen ám, de ebből kell tankolnunk, szervizelni a motort vagy az autót, és sokszor fizetni a parkolási bírságot is. Vagyis jó, ha megmarad tisztán 140 ezer forint havi 280-300 óra munkával – magyarázza Takáts Péter.
K. Tamás nem túl régóta dolgozik futárként, ám neki is rossz tapasztalatai vannak.
– Gyakran előfordul, hogy a megrendelő a gyereket küldi ki a forintra kiszámolt pénzzel. Talán azért, mert azt gondolják, hogy rájuk úgysem haragszunk meg. Sajnos címenként az átlag borravaló úgy 100-150 forint, de sok helyen semmit nem adnak. Pedig olyan is előfordul, hogy valaki úgy rendel, hogy még nem ért haza, és nekem kell várnom rá a ház előtt a kész pizzával – magyarázza Tamás. Kérdésünkre, kik adnak a legtöbb jattot, kicsit elmereng, majd annyit mond: a családi házakban élő munkás emberek. Közülük is inkább az idősebb férfiak. S kiderül az is, mióta matricáznak, az emberek kicsivel több borravalót adnak már nekik.