Aktuális

Az al-Kaida várja a Bamako magyarjait

S. D.

Létrehozva: 2013.01.26.

Háborús övezet, öngyilkos merénylő, túszejtő terrorista, fegyveres felkelő. Ez vár a magyar terrorelhárítók szerint a Budapest–Bamako-rali indulóira.

Nem törődnek a Terrorelhárítási Központ (TEK) és a Külügyminisztérium figyelmeztetéseivel a Budapest–Bamako-rali versenyzői: tegnap délután kettőkor kezdetét vette a két kontinensen átrobogó flúgos futam. A héten már többször is figyelmeztették a szervezőket és az indulókat arra, hogy a Maliban kialakult háborús helyzet miatt egyáltalán nem tanácsos arra a környékre merészkedni.

– Nem zárható ki, hogy az ­indulók emberrablás áldozatai lesznek, vagy az életükkel fizethetnek a felelőtlen döntésért – közölte tegnap reggel a TEK. – Álláspontunk szerint a verseny résztvevői által érintett útvonalak a Malin áthaladó szakaszok kihagyása esetén is veszélyesek az európaiak számára – hangzott a figyelmeztetés.

– Sokkal veszélyesebb lenne, ha lefújnánk a versenyt, mert a mezőny több mint fele így is elindulna Afrika felé, minden hivatalos biztosítás és felügyelet nélkül – szögezte le Villám Géza, alias Szabó Gál András főszervező a Borsnak, hozzátéve: ő azért is választotta az indulásnál a véres maszkírozást, hogy megvezesse a terroristákat. – Sérülteket és kövéreket úgysem rabolnak el, mert csak a baj van velük – húzta alá.

Az elemzők szerint Afrika lehet az új puskaporos hordó az ázsiai országok (Irak, Afganisztán) után, ugyanis Maliba és környékére települtek át a nemzetközi terrorszervezetek legkeményebb sejtjei. Az egyik ilyen csoport szervezi a Magreb területén a felkeléseket. Ez a terület gyakorlatilag Észak-Afrika felét foglalja magába: itt terül el Algéria, Mali, Líbia, Tunézia, Marokkó és Mauritánia.

2002 óta folyamatosak a harcok, de csak az utóbbi hetekben erősödtek fel igazán, miután előbb Algériában, aztán Maliban hajtottak végre komoly támadásokat a terroristák. A rendteremtésbe több nyugati állam is beszállt: elsőként és legnagyobb erővel a volt gyarmatbirodalom, Franciaország, amely komoly háborút folytat a lázadók ellen Maliban. A terroristák leggyakoribb fegyvere a túszejtés, illetve az emberrablás.

Legutóbb egy algériai gáztelepen rendeztek vérengzést, ahol több tucat külföldi túszt végeztek ki, amire a helyi hadsereg brutális megtorló lépésekkel válaszolt. A magrebi konfliktus az elmúlt tíz év alatt több mint hatezer áldozatot követelt. 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek