Tandíj nem lesz – ígéri a kormány. Orbán Viktor hét végi nyilatkozatából azonban úgy tűnik, mégis fizetni kell, csak ezt éppenséggel nem tandíjnak nevezik majd.
Orbán Viktor kezdetben még tandíjpárti volt, ma már azonban hallani sem akar róla. Kormánya lépéseiből viszont jól látható, hogy a következő években egyre több egyetemista fog fizetni tanulmányaiért.
A hét végén új ötlettel rukkolt elő a kormány. Végleges döntés szerdán születik.
„A Fidesz programja nem hagy kétséget, hogy valamifajta tandíjra van szükség." (Orbán Viktor 1995. április 20, ELTE, Budapest)
„Ha tandíj lett volna, akkor én ma nem állnék itt. A tandíj a magunkfajtákat kirekeszti az egyetemekről." (Orbán Viktor 2008. február 8., Magyar Nemzet)
Mi történt eközben?
A Gyurcsány-kormány tandíjelképzelése a 2008. március 9-ei népszavazáson elbukott.
„De hát nincs tandíj!” (Hoffmann Rózsa oktatási államtitkár, 2012. március 12., Népszabadság)
Mi történt eközben?
Az oktatási államtitkárság tervezetet készített. Ebben az állt: több mint nyolcezerrel vágnák vissza az államilag finanszírozott helyek számát. A tervezeten késôbb valamelyest finomítottak.
„Indokolt, hogy ebből (a jogász és a közgazdászképzésről van szó – a szerk.) vonuljon ki elsősorban az állam." (Hoffmann Rózsa 2012. augusztus 29., InfoRádió)
„Különbség van a tandíj és az önköltséges képzés között.” (Hoffmann Rózsa, 2012. december 13., Kecskemét)
„Keretszámok? Azok nem lesznek…” (Orbán Viktor, 2012. december 15., Budapesten, az Ötkert nevű romkocsmában)
A lényeg:
Eddig a keretszámok határozták meg, hányan férnek be az ingyenes helyekre. Orbán szerint a 2013-tól felvételiző diákok két feltétel teljesítése esetén tanulhatnak ingyen:
1. Ha diplomájuk megszerzése után Magyarországon vállalnak munkát.
2. Ha elérik a bejutáshoz szükséges ponthatárt.
A következmény: Idén az elérhető 500-ból 369 pont volt az átlag. A közgazdasági szakokra ennél jóval több ponttal lehetett csak bejutni, mérnökire viszont kevesebbel is. Orbán szavaiból az következik: minél magasabban húzzák meg a határt, annál kevesebben férnek be az ingyenes helyekre.
Információink szerint felmerült, a kormány az egyetemekre hárítaná a feladatot: döntsék el, mennyi ingyenes helyre futja a pénzükbôl. Csakhogy az egyetemek pénzérôl a kormánypárti többség dönt a költségvetés megszavazásakor. (Idén az összesen 350 ezer diák 55 százaléka – 192 ezer 500 fő – tanul ingyen.) Orbán szombaton azt is mondta: a részletek szerdára kiderülnek, azaz a teljes felsôoktatási reform kidolgozására lapzártánk idején éppen két nap áll még rendelkezésre.