Úszó szigetek szabadíthatják meg a szennytől az óceánokat. Hollandiában mozgalom indult a megépítésükért, ami jórészt egy magyar tervező ötletének köszönhetően valósulhat meg.
A zöld világot nyáron járta be a hír, hogy egy Ausztráliában élő magyar, Orsós Gábor cége és Csíkos Mihály építészirodája tervezésében és kivitelezésében két éven belül megépülhet az első úszó lakósziget. A teljes mértékben környezetbarát és önfenntartó Orsos Islanddal a világ bármelyik pontján le lehet horgonyozni.
– Az úszószigeteket 5,2 millió euróért (1,5 milliárd forint) árulják, s a cégnek az Egyesült Államoktól Kínáig a világ minden tájáról vannak már előrendelései – nyilatkozta az AFP hírügynökségnek a tervezést vezető Orsós Gábor.
Az Orsos Island napelemekkel és szélenergiával működő generátorral tartja fenn magát. Motorja nincs, ám bárhova elvontatható, s bárhol képes lehorgonyozni. A cég honlapja szerint a lakószigeten tizenkét embernek és néhány fős személyzetnek van hely az összesen ezer négyzetméteres lakótérben.
A hír nyomán egy holland építész merész ötlettel állt elő: az óceánokban felhalmozódott szemét problémájára lát megoldást az úszó szigetek építésében. A cég már adománygyűjtő kampányt is indított azért, hogy az önfenntartó szigeteket óceáni hulladékból építse meg.
Az úszó sziget prototípusát tengeri hulladékból előállított, üreges elemekből hozzák létre, házakat, növényzetet, a széleken földdel teli dézsákból álló kerítést és napelemeket helyeznek el rajta. A ház falait különböző hulladékokkal töltik fel.