Több százmilliót érő, ismeretlen Csontváry-kép került elő egy magángyűjteményből. A festő életművét megkoronázó traui ciklus ötödik képéről eddig nem sokat tudtak a szakértôk.
A kutatók csak sejtették, hogy Csontváry-Kosztka Tivadar festői életművét megkoronázó traui ciklus nem négy, hanem öt festményből áll. Júniusban egy titokzatos műgyűjtő kereste meg a Virág Galériát a Traui tájkép naplemente idején című művel, amely a galéria decemberi aukcióján kerül kalapács alá.
– Csontváry 1899-től, Dalmáciát járva keresett „napút-motívumot” – magyarázta a kép eredetét kutató Kaszás Gábor művészettörténész. Csontváry a Nap megszállottja volt, magát a Napút festőjének nevezte. Trogirban (Trau) négy képet festett az égitest útjáról.
– A Visszatekintő nap Trauban című művön két égitest szerepel, ezért gyanították, hogy ez a Napút-ciklus összefoglaló műve. Hogy ötödik kép is létezik, arra Csontváry is utalt: egy 1910-es katalógusban leírja a mű címét németül.
Később azonban téves tulajdonosi adatokkal került be a ciklus egy másik műve a monográfiákba, azt azonosították sokáig a 113 évig lappangó képpel – beszélt a félreértésekrôl az aukciót szervező galéria tulajdonosa.
– A képet a festő nővére, a Geist családnál nevelőnőként dolgozó Kosztka Irén ajándékozta 1922-ben a családfőnek, Geist Gáspárnak. Azóta a festménynek nyoma veszett. Hogy ki az a gyűjtő, aki most eladásra kínálja, nem árulhatom el. Az azonban nem titok, hogy a 80 milliós kikiáltási árról induló mű értéke 130-240 millió forint közé tehető – szögezi le Virág Judit.