Biztos nem véletlen… Így trükköznek ezek. Sokan szisszenhettek fel ekképp a tévé képernyője előtt, amikor szombaton, az ötös lottó sorsolásán elromlott a gép, és a maradék négy számot kézzel kellett kihúzni.
Egy ország találgatta, mi is történhetett múlt szombaton az ötös lottó sorsolásán, amikor a gépiről egy szám kihúzása után kézi sorsolásra kellett váltani. Az öt szám kihúzására géppel került volna sor, és rendben el is indult a sorsológép. Az első nyerőszáma 26–os volt, amelyet a gép szabályosan kiemelt, majd következett volna a többi nyerőszám is, az egyik golyó azonban beszorult.
– A sorsolási bizottság elnöke észlelte a hibát, ezért leállíttatta a gépi sorsolást – mondta a Borsnak Tulik Ágnes, a Szerencsejáték Zrt. szóvivője, aki kérdésünkre: miért nem sorsolják ilyenkor újra az összes számot, annyit mondott, hogy a szabályzat szerint a gép meghibásodása előtt kihúzott számokat érvényesnek tekintik. A sorsolás egyébként akkor érvényes, ha nyilvánosan kihúznak a kilencven számból ötöt, az eredményt a bizottság jóváhagyja, a közjegyző pedig hitelesíti.
Tulik Ágnes elmondta: minden sorsoláson rendelkezésre áll a színfalak mögött egy másik számhúzó eszköz, élő adások esetén kézi sorsológömb és számgolyók. Ezeket az eszközöket biztonságos helyen tárolják, ahová csak a sorsolási bizottság és az erre felhatalmazott személyek léphetnek be közjegyző jelenlétében. Az ajtók biztonsági zárral és közjegyzői pecséttel vannak ellátva. A kulcsok és a kódkártyák külön, közjegyző által lezárt tartóban vannak, amire őrség vigyáz a két sorsolás között.
A szerencsejáték-törvény előírásai szerint a Metrológiai Hatóság is rendszeresen hitelesít minden eszközt, majd leplombálja azokat, amelyeket csak ők vagy közjegyző bonthat fel.
Vajon miként dől el, hogy kézzel vagy géppel sorsolnak?
– Mindez az utolsóként sorsolt Luxor-nyerőszámtól függ. Ha az páros, úgy kézzel, amennyiben páratlan, abban az esetben géppel sorsoljuk az ötöslottó-számokat – mondta Tulik, aki azt is elárulta, hogy kézi és gépi sorsolóberendezésből is több áll a rendelkezésükre, így ezen a héten már akár géppel is húzhatják a számokat.
Érdekes, hogy tavaly az ötös lottón két telitalálatos született kézi és kettő gépi húzásból. Idén eddig 2-1 arányban a kézi sorsolás vezet.
Megkérdeztük a szóvivőt, mikor hibásodott meg legutóbb a berendezés gépi sorsoláson.
– Évekkel ezelőtt, a skandinávlottó-sorsoláson kellett kézzel kihúzni a számokat a gép helyett – mondta Tulik.