Aktuális

Védőoltást ajánlanak a gazdinak és a kutyusnak is

Bors

Létrehozva: 2012.10.16.

Négyezernél is többen fordultak egyetlen hét alatt influenzaszerű tünetekkel orvoshoz hazánkban. Az alábbiakban annak jártunk utána, hogyan védekezhetünk a nyavalya ellen, illetve miként óvhatjuk a fertőző betegségtől társállatainkat.

Influenzaszerű megbetegedések halmozódásáról a múlt héten nem érkezett jelentés – tájékoztatták a Borsot az Országos Epidemiológiai Központban. Megtudtuk azt is: megkezdte működését a hazai influenza figyelőszolgálat. A szezonban mintegy 1400 háziorvosi és házi gyermekorvosi praxishoz tartozó lakos megbetegedési adatai alapján figyelik az influenza aktivitását.

A múlt heti jelentések alapján végzett becslés szerint az országban hozzávetőleg 4200 páciens fordult orvoshoz influenzaszerű tünetekkel. A nyavalya ellen a leghatékonyabb védekezés jelenleg is az oltás.

Az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat hangsúlyozza: a vakcinával kapcsolatos kockázatok összehasonlíthatatlanul kisebbek annál, mint amit az influenza okozta megbetegedések, a szövődmények jelenthetnek. Idén két új vírustörzset tartalmaz az influenza elleni vakcina, s szezonban 1,3 millió adag térítésmentes oltóanyag áll rendelkezésére.

Különösen veszélyeztetettnek számítanak az idősek, a krónikus betegek, a várandós kismamák és a gyermekek, valamint azok, akik zárt helyen, nagyobb közösségekben élnek vagy dolgoznak. A hat hónaposnál fiatalabb csecsemők nem kaphatnak influenza elleni védőoltást. Ha baba van a családban, a família többi tagja biztosíthat közvetett védelmet a babának azzal, hogy magukat beoltatják.

– Attól nem kell a tartani, hogy a gazdi influenzáját elkaphatja a kutyus, azt azonban fontos tudni, hogy kedvenceinket kutyainfluenza támadhatja meg – hangsúlyozta dr. Tretter Olga állatorvos.

– Az influenzának ez a H3N8 altípusa, amely csak a kutyákra veszélyes, más állatra, illetve az emberre nem terjed át. Mindennek az az oka, hogy ezeknek a vírusoknak több mint 99 százaléka fajspecifikus, ezért még az is ritka, hogy egymáshoz közelálló fajok egyedei átadják egymásnak. A kutyainfluenza elleni vakcinát tartalmazza a kombinált oltás. Ezt kölyökkorban tanácsos beadatni– egy első és egy emlékeztető adagot kapnak ilyenkor. Amennyiben nem kapott oltást az eb kölyökként, akkor két hét különbséggel kettőt kell beadatni neki.

A kombinált felnőtt oltás ára 4–7 ezer forint között mozog. Szükségesnek tartom ugyanakkor a kennelköhögés elleni vakcinát is. Ez a betegség nagyon gyakori – többféle vírus és egy baktérium játszik szerepet a kialakulásában –, nagyon fertőző, s már akkor is átadhatják egymásnak a kutyák, ha az orrukat összedugják. Ez ellen egy orrba cseppenthető vakcinával védekezhetünk, amely egy éves védettséget ad. Ennek ára 5–8 ezer Ft.

A fiatal felnőttek a legveszélyeztetettebbek

A múlt héten orvoshoz fordult páciensek kor szerinti megoszlása:
0–14 éves gyermekek 11,6 %
15–34 éves fiatal felnőttek 50,9 %
35–59 éves felnőttek 27,0 %
60 éven felüli időskorúak 10,5 %

Segítenek a neten is

Az Országos Epidemiológiai Központ honlapján (www.oek.hu), illetve az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat oldalán (www.antsz.hu) talál a betegséggel kapcsolatos hasznos információkat. A térítésmentes oltásra jogosultak teljes listája az Országos Epidemiológiai Központ szakmai irányítása alatt működő www.vacsatc.hu portálon olvasható.

Marhafaggyú védi a tappancsot 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek