A napokban mindenki a temetőket járja, rendbe teszi szerettei sírját, elhelyezi a virágait. A kegyelet erkölcsi parancsának teljesítésén senki sem szeret spórolni, így aztán mélyen a zsebünkbe nyúlnak a virág- és mécsesárusok.
Pár nap múlva mindenszentek, halottak napja. Manapság ez az ünnep is elüzletiesedett, már javában folyik az árusítás, s a választék végeláthatatlan: mindenki találhat ízlésének megfelelő virágot, koszorút, mécsest. A régi időkben a hagyományok tisztelete és a népi hiedelmek tették meghittebbé és egyben színesebbé az emlékezést az eltávozottakra.
Kieresztett lelkek
A magyar népi hagyomány szerint a halál beálltakor rögtön ki kell nyitni az ablakot, szabad utat engedve a távozó léleknek. A kereszténység és az iszlám azt hirdeti, hogy a lélek vagy a mennyországba, vagy a pokolra jut. A lélekvándorlás hívei szerint másik testben születünk újjá.
Hogy az eltávozott lelkek ne a köztes létben bolyongjanak, hanem továbbjussanak, különféle módszerek léteznek, ahogy arra is, hogy megakadályozzák a lélek visszajárását. Egyes kultúrákban azt vallják, a lélek nem távozik azonnal, ezért addig is gondoskodni kell róla. Az oroszoknál a halált követő kilencedik napig mindennap kenyeret, sót és vodkát helyeznek az ablakpárkányra. A gyász idején szokás megállítani az órákat és eltakarni a tükröket. A tükör egyfajta átjárót is jelképez, két világ találkozási pontját. Letakarásával az elhunyt békében tud nyugodni, majd távozni.
Az örök élet koszorúi
Vannak népek, ahol siratják a halottakat, hangosan jajveszékelnek, másutt épp ellenkezőleg, tánccal és énekkel búcsúznak tőlük. Egyesek böjtölnek, mások lakomát ülnek a halálesetet követően.
A koszorú a halhatatlanságot jelenti, a kör alak pedig magát Istent, az örök körforgást. A kör a végtelenség, a tökéletesség szimbóluma. Az idők során a koszorú jelentése nem sokat változott, a különböző virágok használata azonban egyedi jelentést adhat.
Irány a pláza?
Napjainkban a hagyományok kissé háttérbe szorultak, az emberek anyagi formában fejezik ki tiszteletüket. Nem árt azonban költségvetést készíteni a halottak napi bevásárlás előtt.
Az átlagos kis teamécsesek darabját 30 forintért árulják. A színes, díszes mécsesek már 250 forintba kerülnek. Egészen óriásit is választhatunk, 1500 forintért. Kicsi, csak tobozokból álló koszorút 500-800 forintért, közepeset 1500-1800-ért vehetünk. Kicsi fenyőkoszorúért 500-1000 forintot kell fizetnünk.
Közepes tobozkoszorút művirággal, termésekkel, szalagokkal, szárított virágokkal 800-2200 forintért kaphatunk, a nagyobbakat már 4000-6500-ért. Közepes fenyőkoszorú tobozokkal és termésekkel díszítve 1400- 2200 forint. A nagy fenyőkoszorúkat 3200-5200 forintért árulják. Ezekből talpakon állókat is találhatunk. Vannak tobozból, színes bogyókból, magvakból, mákgubóból, szárított levelekből, virágokból készült összeállítások is. Sokan úgy gondolják, hogy a művirágból készült koszorú „sokáig szép marad”. Ám többnyire a napon elveszti színét, a hidegben a műanyag megdermed, szétrepedezik. Anyagilag legalábbis jobban jár, aki hipermarketekben szerzi be az akciós koszorúkat: 499 forintért már élő fenyős, bogyós mohakoszorút kap, és a komolyabbak ára sem haladja meg a 2000 forintot.
Virágok a kertből
A kertes házban élőknél ilyenkorra már teljes színkavalkádban virágzik a krizantém, ez a temetővirágnak is nevezett csodálatos növény, amelyből szép csokrokat lehet összeválogatni. A tél előtt a krizantém színeivel felidézi a tavaszt, a komor hangulatba reményt csempész. Népszerűsége egyre nő, csupán vágott virágként évente másfél milliárd szálat értékesítenek belőle a hollandiai virágárveréseken, így a rózsa után a második legnépszerűbb.