Háborús állapotok uralkodnak New York államban, ahol dühöng a Sandy hurrikán. Óriási területen nincs áram, több helyen tűz ütött ki. Ugyanakkor a mentés hihetetlenül profin zajlik.
Sötét és fűtetlen lakásaikban, a földön kuporogva várják New York lakói, hogy végre elcsendesüljön az évszázad vihara. A Sandy hurrikán helyi idő szerint hétfő este érte el az Egyesült Államok keleti partját, és iszonyatos erővel csapott le. Az adatok szerint 17 halálos áldozatot szedett a térségben, ahonnan előzőleg közel négyszázezer embert kellett evakuálni. A tengerparti nagyvárosba három és fél méteres vízfal ömlött be, elöntve a metróalagutakat és az alacsonyabban fekvő utcákat. A szél megtépázta az áramvezetékeket, ami miatt egy transzformátorállomás felrobbant. A detonációt követően több helyen tűz ütött ki, ekkor áramtalanították a város több kerületét, és ott azóta sincs szolgáltatás. Az ABC híradója szerint eddig 7,5 millió ember maradt áram nélkül. A lakásokban nincs fűtés, az ivóvízellátás akadozik. Queensben több mint nyolcvan lakás égett ki. A tűzoltók munkáját nehezíti a viharos szél, amely házról házra viszi a lángokat.
Katasztrófahelyzet
Barack Obama elnök magyar idő szerint a reggeli órákban katasztrófa sújtotta területté nyilvánította New Yorkot, Long Islandet és New Jersey-t.
Egy Manhattanban élő magyar fotóriporter, Esther Horváth, aki a New York-i tűzoltóság speciális alakulatainak munkájáról készít anyagot, a helyszínről tudósította lapunkat.
– Nincs áram, meleg víz és fűtés a lakásokban. Sajnos nincs semmilyen alternatív megoldás arra, hogy meleget csiholjunk, így az emberek nagykabátban vacognak az otthonaikban. A vihar ereje már érezhetően csökken, jelenleg nem esik az eső, de még mindig erős szél fúj, nem ritka a száz kilométeres széllökés sem – számolt be Esther a délelőtti állapotokról.
– Törmelékek repkednek a levegőben. Ez ellen lehúzott redőnyökkel védekezünk, akinek ilyen nincs, az bedeszkázta az ablakokat. Nem tanácsos az üveghez közel menni, mert bármikor becsapódhat egy törmelékdarab. Persze ez semmi ahhoz képest, ami éjszaka volt. Az orkán erejű szélben, amikor voltak 145 kilométer sebességűek is, még a műanyag dobozok is gond nélkül képesek voltak betörni az ablakot vagy megölni egy embert. Jelenleg szinte csak a katasztrófavédelmiek villogó kocsijait lehet látni az utcán, ember nincs kint. Nyomasztó érzés.
Profin zajlik a mentés
Esther éjszaka sem aludt, a tűzoltók speciális egységével volt terepen.
– Többek között egy kórháznál, a Manhattani Langone Medical Centernél teljesítettünk szolgálatot. A víz hirtelen tört be az épületbe, elárasztva az alsó két emeletet. A legalsó szint a garázs volt, onnan igyekeztek a fiúk kiszivattyúzni a vizet. A kórházban elment az áram, aggregátorokat kellett bekapcsolni, hogy azok a betegek, akik gépen vannak, ne haljanak meg. Az áramkimaradás után fél órán belül tucatnyi mentő érkezett, evakuálni kellett a kórházat. Úgy tudom, kétszáznál is több beteget szállítottak el. A mentés egyébként elképesztően szervezetten zajlik, mindenki tudja a dolgát, senki sem tétlenkedik.
A városba betörő víz elöntötte a híres New York-i metró hét állomását.
– Száznyolc éves a metróhálózatunk, de még sosem látott olyan pusztító katasztrófát, mint hétfő éjjel – nyilatkozta Joseph Lhota, a város közlekedési vállalatának vezetője.
A dühöngő vihar számos fát tövestől kicsavart, a halálos áldozatok egyikét is egy kidőlt fa ölte meg.
Ráz a víz
A Borsnak egy másik kint élő magyar, Abella-Szileszky Veronika is nyilatkozott.
– Már csak erős szél fúj, és biztosan sokan kíváncsiak az éjszaka történtekre, de a legfrissebb hírek szerint nem tanácsos utcára menni. Állítólag – bár áramtalanították a környéket – még mindig lehet feszültség azokban a vezetékekben, amelyek leszakadtak, és mivel több helyen a vízbe lógnak, rázhatnak.
Tegnap délutánra Manhattan felét már víz borította, a LaGuardia repülőteret is teljesen elborította. A helyi rendvédelmi szervek óránként huszonkétezer hívást kaptak. A Halloweenre érkező „Frankenstorm” – így hívják a New York-iak a szupervihart – az előzetes becslések szerint ötvenötmilliárd dollárnyi (12 billió forint) kárt okoz Amerikának.