Még ebben a hónapban betiltja a pénznyerő automatákat a kormány. Emiatt hívta össze a kormány rendkívüli ülését Orbán.
Kivégzi a pénznyerő automatákat a kormány legújabb döntése. Ezt Lázár János miniszterelnökséget vezető államtitkár jelentette be, aki szerint a korábbi intézkedések csak részben érték el azt a célt, hogy a leghátrányosabb helyzetben élők ne a pénznyerő automatákba dobálják a pénzüket. A javaslatról egy hétfő reggeli rendkívüli ülésen döntött a kormány.
Lázár szerint azért volt szükség a gyors döntésre, mert egyrészről felpuhulhatna a javaslat a hónapokig tartó vita során, illetve nemzetbiztonsági kockázatok is felmerültek a szerencsejáték-iparban érdekeltek tevékenységével kapcsolatban. Hogy pontosan milyen biztonsági kockázatokról van szó, azt Lázár nem kívánta bővebben kifejteni.
A döntés szerint - amelyet már ma megtárgyalhat és elfogadhat a parlament - a játékgépek ezután csak a koncessziós alapon - azaz állami tulajdonrésszel - működő játékkaszinókban lesznek megtalálhatóak, amelyekből Lázár szerint mindössze három darab van az országban. Az egyik legnagyobb budapesti kaszinó korábban Andy Vajna kormánybiztos érdekeltségéhez tartozott. Tulajdonrészét tavaly év elején adta el az államnak.
Mint arról korábban a Bors is beszámolt, a kormány tavaly üzent hadat a játékgépeknek. Először megemelték azok adóját, így megtizedelték a nyerőgépek számát, majd kezdeményezték, hogy az üzemeltetők átálljanak a szerver alapú működésre. Sok cég el is kezdte a beruházást, gépeket vettek, vagy alakítottak át.
Ez kidobott pénz volt. Jelenleg a korábbi 25 ezer helyett nagyjából 4500 játékgép működik országszerte, ezek most végleg eltűnhetnek. A költségvetésből kieső, nagyjából 30-40 milliárd forintnyi játékadó-bevételt a kormány az online szerencsejátékok megadóztatásával szeretné előteremteni. Kérdéses azonban, hogy bejön-e ebből a szükséges összeg.
A Bors megkérdezte a Magyar Szerencsejáték Szövetség (MSzSz) elnökét, Schreiber Istvánt is, aki közölte: a szakma döbbenten áll a döntés előtt. - Az ágazat tagjainak, negyvenezer munkavállalónak földönfutóvá tétele nem lehet a kormány érdeke, ezért ezek az emberek már csak abban bíznak, hogy módosul az előterjesztés, ha pedig nem, akkor a képviselők nem szavazzák meg ezt a törvényt - mondta az elnök.
A nemzetbiztonsági kockázatokkal kapcsolatban egyébként Gulyás József, a nemzetbiztonsági bizottság egykori SZDSZ-es tagja a hvg.hu-nak elmondta: korábban is szerepelt a nemzetbiztonsági jelentésekben a szerencsejáték és a bűnözés kapcsolata.