Kevesebb esélye van a balesetre annak a sofôrnek, aki zenét hallgat útközben – állítja egy tudós. A hazai szakemberek is elismerik a muzsika jótékony hatását, bár hozzáteszik: az sem mindegy, mekkora a hangerő.
Elvonja az autóvezetésről a figyelmet a beszélgetés, a telefonálás, az evés és a dohányzás, a zenehallgatás viszont segíti a vezetést – állította egy holland pszichológus a közlekedési és szállítási pszichológia konferencián. Christina Rudin-Brown szerint a muzsika segíti a vezetőt abban, hogy az autójára koncentráljon, javul az úttartás. Az éneklést viszont betiltaná, mert az rontja a vezetés biztonságát. A hazai szakemberek csak részben értenek vele egyet.
– Ha valaki be akarja tiltani a dalolást, az biztosan nem tud énekelni – reagált nevetve kérdésünkre dr. Dulin Jenő közlekedéspszichológus. – Azt viszont más tevékenységek, például otthoni munkavégzés közben megfigyelték, hogy a háttérben szóló zene segít koncentrálni a főtevékenységre. Ráadásul a zene feloldja a forgalom miatt esetleg kialakuló stresszt. Ugyanakkor erős városi forgalomban zavaró is lehet – figyelmeztet a szakember.
Dr. Holló Péter, a Közlekedéstudományi Intézet kutatója mértékletességre int. – A nagy hangerővel hallgatott zene káros. A diszkóbaleseteknél is gyakran bebizonyosodik, hogy nem csak az elfogyasztott alkohol vagy drog hajszolja bele a fiatal vezetőket életveszélyes szituációkba. Az üvöltő zene lüktetése vagy a barátok heccelése is vezethet oda, hogy a vezető elveszíti a kontrollt – jelenti ki a szakértő. Ezért azt ajánlja: inkább kellemes, lágy ritmusú, halk zenét hallgassunk. Dudorászni egyedül szabad, de ne tévesszük össze a kocsit a kocsmával.