Aktuális

Elszabadult a pokol az iszlámellenes film miatt

Bors/MTI

Létrehozva: 2012.09.14.

Tüntetők százai rohamozták meg az Egyesült Államok szanaai nagykövetségét egy állítólag Mohamed prófétát gyalázó amerikai film elleni tiltakozásul. Négyen meghaltak, sok a sérült Jemenben.

 

A jemeni rendőrség figyelmeztető lövéseket adott le, és vízágyukat vetett be, hogy a tüntető tömeget szétoszlassa. A demonstrálók először nem tanúsítottak komolyabb ellenállást, de néhány tiltakozónak viszont sikerült behatolnia a követség zárt területére, ahol parkoló gépkocsikat gyújtottak fel, letépték és elégették az amerikai zászlót. Az épületbe azonban nem jutottak be. A CNN értesülései szerint négyen meghaltak, 24 rendőr és 11 demonstráló pedig megsérült.

A több iszlám országban - Egyiptomban, Tunéziában és Líbiában - is tiltakozást kiváltó Innocence of Muslims című filmben Mohamed prófétát kétes származásúnak állítja be, aki nemi gerjedelmét hol férfiakkal, hol nőkkel, hol pedig kiskorúakkal csillapította és aki Isten és a saját maga szerezte Korán nevében kínoztatott és gyilkoltatott meg embereket. Az iszlám tiltja Allah és Mohamed képi ábrázolását, ezért önmagában már a film elkészítése is tudatos provokációnak számít.

A CNN szerint Abenob Nakoula Bassely lehet az igazi neve a film producerének, az FBI azonban Nakoula Basseley Nakoula néven tartja számon a férfit, akit 2009-ben banki csalások miatt elítéltek. A nyilvánosan hozzáférhető iratok alapján mindkét névhez ugyanaz a lakcím tartozik. Bassely/Basseley (a forrásokban mindkét írásmód előfordul) a film elkészítésében részt vett stáb tagjai szerint nem zsidó vallású - ahogy az a médiában elterjedt -, hanem kopt keresztény. A The Wall Street Journal azt írta róla, hogy amerikai-izraeli ingatlan-befektető. Az izraeli külügyminisztérium azonban közölte, hogy a zsidó államnak nincs ilyen nevű állampolgára.

A helyzetet bonyolítja, hogy a BBC beszámolója szerint az 55 éves, egyiptomi kopt származású Nakoula Basseley Nakoula szerda este - amikor a rendőrség felkereste - elismerte, hogy ő a filmet gyártó cég vezetője, de azt állította, nem azonos Sam Bacile forgatókönyvíró-rendezővel. A hatóságok mégis azt gondolják, hogy a két személy egy és ugyanaz. A férfi sajtójelentések szerint azóta állítólag bujkál.

 

 

A CNN névtelenül megszólaltatott egy, a filmben szereplő színésznőt, aki elmondta, hogy a szereplőgárdát és a technikai személyzetet félrevezették, mert azt mondták nekik, hogy a film címe Desert Warrior (Sivatagi harcos) lesz, és a forgatókönyvben a valójában Mohamedet megtestesítő karakter még George néven szerepelt. Az alkotás azonban Innocence of Muslims (A muszlimok ártatlansága) címen vált ismertté. Többen pedig azt állították, hogy a szövegüket, amelyben eredetileg nem szerepeltek az iszlámra való utalások, a forgatás közben drasztikusan átírták.

A CNN azt állítja, hogy a filmet amerikai iszlámellenes csoportok támogatták. A forgatás egyik "szaktanácsadója", Steve Klein, a Concerned Citizens for the First Amendment (Aggódó Polgárok az Első Alkotmány-kiegészítésért) elnevezésű szervezet vezetője volt. A csoport szerint az iszlám fenyegetést jelent az amerikai szabadságra. A vietnámi tengerészgyalogos veterán Klein keresztény fundamentalistákat képzett ki háborúra.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek