Elkezdődött a tanév, erősödnek a gyerekek, de a szülők is: gyakran ők cipelik a túlsúlyos iskolatáskákat. A Bors tízkilós alsó tagozatos sulimotyót is talált a reggeli mérlegelésnél.
Máris leveszik a terhet tanköteles csemetéik válláról az aggódó szülők, pedig még csak most kezdődött el a tanév. Az ok egyszerű, ahogy az egykori Demjén- sláger refrénjének első sora is mondta: nehéz az iskolatáska…
A negyedikes Sáska Balázs megérzi a 6,6 kilós iskolatáska súlyát. Édesapja, László siet a segítségére: – Igyekszem a kapuig hozni és vinni, de bent a fiamnak kell cipelnie. Még az otthonról hozott elemózsia nélkül is komoly súlya van ennek a táskának, aminek kiválasztásánál nagy hangsúlyt fektettünk a gerincet kímélő kialakításnak – magyarázza az apuka, aki szerint külföldi minta orvosolhatná ezt a problémát. – Sokáig éltem a Bermudákon, arrafelé CD-n, DVD-n hozzák-viszik a tananyagot a diákok. Ma már gyakorlatilag Magyarországon is minden családban van számítógép, nem okozhatna problémát, hogy az iskolában a padjukban vagy szekrényükben tartott tankönyvekből, odahaza azok digitalizált változataiból tanuljanak a diákok – javasolja az édesapa.
– Egyértelmű, hogy a matek és az olvasás a legnehezebb tantárgy. Legalábbis a súlyok szerint – mondja mosolyogva Balázs.
A debreceni Áncsánné Beáta megdöbbent, amikor mérlegre állította gyermekét és annak táskáját:
– Őrület, hogy a huszonkét kilót nyomó, elsős Misikémnek tízkilós táskával kell járnia. Kénytelenek vagyunk kocsival fuvarozni, hogy ne kapjon gerincferdülést.
A debreceni Szászné Ildikó kislánya másodikos:
– Kiara huszonkilenc kiló, és nagyon nehéz neki a táska. Valamilyen szinten jó, hogy erősödik a gyerek, de a gerince ne menjen tönkre! Jobb lenne, ha az iskolában tartanák a könyveket, ahogy külföldön látni, akkor nem kellene a nehéz táskát hordani.
Szalay Mariann kisfia szintén másodikos, de az anyuka nem érzi túl soknak a 4,2 kilós táskát.
– Autóval járunk, de a fiamnak annyi energiája van, hogy még ezzel a csomaggal is gond nélkül felfut az emeleti terembe vezető lépcsőn. Igaz, gerinckímélő modellt vettünk neki.
Budán sem sokkal könnyebb az élet, illetve az iskolatáska. Egyházy Ágoston csak vakarja a fejét:
– Meglepő, hogy csak két könyv és néhány füzet van a lányom táskájában és így is 3,92 kiló. Egyébként az iskola kapujáig mindig én hozom Veronika táskáját, mert nagyon nehéznek tartom. – Alig bírom felvinni az emeletre – teszi hozzá halkan a vékony testalkatú másodikos Veronika.
Megkerestük az Oktatásért Felelős Államtitkárságot, ahonnan azt írták, rendelet szabályozza az iskolatáska súlyát. „A tankönyvvé nyilvánítás, a tankönyvtámogatás, valamint az iskolai tankönyvellátás rendjéről szóló, 23/2004. (VIII. 27.) OM-rendelet kiegészítése kimondja: az 1–4. évfolyamra beiratkozott tanulók heti órarendjét úgy kell kialakítani, hogy az egyes tanítási napokon használt tankönyvek tömege a három kilogrammot ne haladhassa meg.”
Dr. Kovalenko Marina mozgás- és gerincterapeuta szerint komoly veszélyt jelenthet egy fejlődésben lévő szervezet számára a túlzott terhelés:
– A tankönyveken kívül súlya van a táskának, a tornafelszerelésnek, a tízórainak. Akár a testsúly tíz százalékát is kiteheti az iskolatáska össztömege, ami még elfogadható terhelés egy anatómiai kialakítású táskával, azonban ennél nagyobb, akár húsz százalék pluszsúly gerincferdülést is okozhat.