Elmaradt a várt turistaroham Londonban. Szakértők, boltosok, étteremvezetők káoszt vizionáltak a nyári játékokra érkező vendégekre várva. Ehhez képest London belvárosa szinte kong az ürességtől.
Máskor a járdákon egymást tapossák az emberek, de amióta az olimpiai játékok tartanak, azóta kissé kiürült London belvárosa. Az angolok minden fronton felkészültek a várt tömegek fogadására: a londoniak nagy hányada a tömegtől és káosztól tartva elutazott nyaralni, vagy egyszerűen csak bezárkózott a lakásába. Persze azért nem kell tartani attól, hogy a város egyszer csak elnéptelenedik.
– Semmi sem mutatja jobban a forgalom csökkenését, mint az, hogy a népszerű találkozóhelyek látogatottsága az elmúlt másfél hétben 30–35 százalékos visszaesést produkált – magyarázta Bernard Do- noghue, a legkeresettebb turistalátványosságokat magába tömörítő egyesület (Association of Leading Visitor Attractions – ALVA) igazgatója a Guardian című angol napilapnak.
És valóban: Madame Tussauds panoptikumát a világ minden országában legendák övezik. Ennek megfelelően a bejutás igencsak nehézkes. Van, hogy órákat kell sorba állni, míg az ember eljut a jegypénztárig, ahonnan ismét órákba telik bejutni az élethű viaszszobrok kiállítására. Augusztus 12-ig azonban most egy jegy áráért két ember mehet be a panoptikumba, olyan kevesen látogatják. A Picadilly Circus szökőkútjának tövében most is tucatjával ülnek fiatal turisták, de az autók nem érik egymást.
– Kétségtelen, hogy a nyári szabadságolások idején a város forgalma alábbhagy a megszokotthoz képest. A Parlamentben sem dolgoznak, mindenhol szünetelnek. De nem mondanám, hogy London kifejezetten kiürült volna – tudtuk meg Pataki Esztertől, Magyarország londoni nagykövetségének sajtóattaséjától. – London hatalmas város. Különböző részein eltérő lehet a forgalom, de a turisták által kedvelt részeken most is nagy a nyüzsgés. Inkább arról van szó, hogy az olimpia előtt a becslések még arról szóltak, hogy az egyébként is zsúfolt hétköznapokat szinte megbénítja majd, ha megérkezik a nyári játékokra érkezők tömege. De ez végül elmaradt – összegezte eddigi tapasztalatait a kint élő és dolgozó asszony.
A bevásárlóközpontokat az évnek ebben a szakában megtölti az ott sétáló tömegek lépteinek zaja. A Selfridges & Co üzletláncnak a város nyugati végében, a West End városrészben magaslik az egyik épülete. Ilyenkor tömegek lepik el a boltokat, de az üzletek tulajdonosai most csak panaszkodni tudnak.
– Számítottunk arra, hogy a látogatottságban némi visszaesés mutatkozik majd a játékok alatt. Ez annak tudható be, hogy az emberek ilyenkor a sűrűn látogatott Olimpiai Park szomszédságában található üzletközpontokat keresik fel inkább – közölte az üzletlánc kommunikációs részlege.
A leghíresebb luxuséttermek forgalma ugyanakkor az olimpia alatt sem csökkent: a leglátogatottabb londoni étteremben, a Dabbous-ban legkorábban 2013 májusára lehet asztalt foglaltatni. Gordon Ramsey három Michelin-csillaggal díjazott étterme Chelsea-ben viszont már nem annyira zsúfolt. Januárban itt már akár asztalhoz is lehet ülni. De az igazán szemfülesek nem várnak hónapokat: a korábban Gordon Ramsey mellett séfeskedő Jason Atherton éttermében, a Pollen Street Socialban kis szerencsével akár adott napon is lehet egyet lakmározni. Mészáros Sándor a belváros egyik ismert éttermében szakács. Még jó ideig szeretné munkahelyét megtartani, ezért kérésére nem írjuk le, hogy pontosan melyik éttermet szolgálja ki remek fogásaival.
– Itt mindent frissen tálalunk. Nincsenek fagyasztott, előkészített ételek. Így pórul jártunk, amikor múlt kedden megkaptuk az előre berendelt osztrigákat. Persze nem tömegek érkeznek ide, hogy megkóstolják a ház egyik specialitását, a mustármaggal és citromfűvel megbolondított osztrigafogásunkat. De tény, hogy aznap a drága étel a kukában landolt a hátsó sikátor cicáinak legnagyobb örömére – mesélte a 34 éves séf, aki azt mondta: a forgalmuk most sem tragikusan alacsony, de ilyenkor ennél jóval többen szoktak érkezni hozzájuk.