Magyarország krikettnagyhatalom? Ez túlzás, de tény, hogy a sportág feltörekvő országainak európai kupáját tavaly és tavalyelőtt is a mi válogatottunk nyerte. A Bors a siker műhelyében járt.
Az egykori brit birodalom országaiban népszerűbb sport,mint a foci, nálunk azonban kevesen ismerik, és még kevesebben értik a krikettet. Kevesen, de egyre többen, hiszen néhány éve van már magyar bajnokság, magyar válogatott, sőt, női és ifjúsági csapatok is működnek.
– A laikusok csak azt látják: labdadobálás, csapkodás az ütővel, rohangászás. Pedig a krikett ennél sokkal több, kőkemény taktikai játék, itt ész is kell, nem csak szerencse vagy fizikai erőnlét – mondta AndrewLeckonby, a magyar krikettválogatott oszlopos tagja. Az ausztrál férfi tizenhárom évvel ezelőtt, háromnapos kirándulásra érkezett Budapestre.
– A szívem itt tartott. Beleszerettem egy lányba, ma már ő a feleségem, és ha lesz gyerekünk, egészen biztosan megtanítom krikettezni – nevet Andrew. Öt éve, 2007-ben alapította meg a Baggy Blues Krikett Klubot, ami egyike annak a két csapatnak, amely részt vett az összes eddigi hazai bajnokságon. Tavaly óta a kispesti KAC-pálya
– hivatalos nevén a Katona József Utcai Önkormányzati Sporttelep – egy addig kihasználatlan részén zajlanak a krikettedzések.
A lehetőséget a krikettnagyhatalmak – India, Pakisztán, Nagy-Britannia – Budapesten élő képviselői mellett egyre több hazai játékos is kihasználja. Nem csoda: Andrew elmondja, az angol eredetű játékot az ősi magyar métához is szokták hasonlítani. Az afgán Deldar Habib, a Budapest Falcons csapatkapitánya a játéktól kicsit kifulladva, lelkesen mesél.
– Már az első alkalommal kitűnik, ha valaki tehetséges. Ez különösen a gyerekeknél van így. Látnimár abból is, ahogyan megfogják a labdát. Felnőtteknél több időre van szükség, nekik nehezebb is megtanulni a játékot. Érdekes, hogy a lányok között sokkal több az őstehetség, mint a másik nem soraiban. Ilyet csak Magyarországon tapasztaltam.