Belerokkannak az emberek a terhekbe, ha további különadókat vet ki a kormány – vélekedik a gazdasági szakértő. A kormány mindenáron a kijelölt úton akarja tartani az ország szekerét.
Bár a Fidesz minden fórumon hangoztatta, hogy a különadók nem a lakosság terheit növelik, az emberek azt tapasztalják, hogy csaknem mindenért egyre többet kell fizetni.
– Nem lehet olyan intézkedéseket hozni, amelyek végső soron ne az ország lakosságát terhelnék – magyarázta Némethné dr. Pál Katalin, a GKI Gazdaságkutató Zrt. kutatásvezetője a Borsnak. – Egy ország hasonlóan működik, mint egy háztartás. Ha többe kerül a kintlévőségek finanszírozása, mint amennyi pénz rendelkezésre áll, akkor baj van. Egy háztartásban ilyenkor lemondanak bizonyos dolgokról, ugyanez történik az országban is. A gond az, hogy most már nem nagyon találni olyan területet, amin spórolni lehetne – vélekedik Némethné.
– Lehet olyan újabb adónemeket bevezetni, amelyek egy háztartást nem kényszerítenek hatalmas többletkiadásra, de a gazdaságra növekedéslassító hatással vannak. A beruházások ugyanis nem bővülnek, nem születnek új termelők és kapacitások. Emiatt nem tudnak korszerű termékeket előállítani és jó szolgáltatásokat kínálni, aminek következtében még kevesebb bevételük lesz. A lakosság nem tud a fogyasztásra több pénzt áldozni. Az ebből élő cégek így szintén elesnek a bevételektől. A kör bezárul, a folyamat egyre gyorsul. A kormányzat célja az, hogy ezt a folyamatot megszakítsa, de az eddigi intézkedések inkább ellenkezőleg hatnak: kivonják a mozgatóerőt a gazdasági vérkeringésből.