Fajtamentő átverés áldozatai a túzokok. A dévaványai rezervátumban fatojásra cserélik a héjas utódokat.
Kikeltek az idei első túzokfiókák Dévaványán, ami azért is nagy eredmény, mert bár nagyon jól bírja a szélsőséges időjárási körülményeket, a magyar struccnak is nevezett futómadár rendkívül érzékeny, könnyen elhagyja fészkét, ha az ember megzavarja. Ezért a helyi rezervátum szakemberei furcsa csereberével igyekeznek megmenteni a mintegy 1500 példányt számláló hazai állomány utódait.
– Ezek a puszták nyugalmához szokott állatok egyre gyakrabban fészkelnek művelt területeken, de mert nem bírják az ember közelségét, már akkor is magukra hagyják fészkeiket, ha valaki csak megáll a tojóhely mellett – magyarázza Lengyel Tibor, a Körös-Maros Nemzeti Park természetvédelmi tájegységvezetője.
– Ilyenkor begyűjtjük a tojásokat, amelyekből többnyire kettő található egy fészekaljban. De ha ezeket mesterségesen keltjük ki, akkor a csibéket – szüleik helyett – meg kell tanítanunk rá, hogyan védjék meg magukat ellenségeiktől: a rókától vagy a héjától. Ez nehéz feladat, a nyolchetes csibéket védett területen kell összeengednünk vad túzokcsapattal. Ezért alakult ki az a gyakorlat, hogy fatojást helyezünk az elhagyott fészkekbe, s figyeljük, hátha visszatér a megriadt tojó. Ha ez bekövetkezik, „visszacsempésszük” az értékes tojásokat, amíg az anyamadár rövid időre elhagyja a fészkét. A madár nem ismeri fel a különbséget – árulja el Lengyel Tibor.