Fantasztikus eredményekre jutottak svájci kutatók: lebénított kísérleti egerek kezdtek járni gyógyszerkoktélos és elektromos impulzusos kezelés után. Mozgásképtelenek millióinak ad reményt a kúra arra, hogy járni fognak.
A kezelés olyan embereken segíthet, akik a gerincvelő sérülése miatt bénultak le teljesen. Dr. Gregorie Courtine tanár irányítása mellett a zürichi egyetem orvosi karának kutatói csodálatos eredményekre jutottak a kísérleti egereken végzett tesztek során: kezelésük eredményeként a sérült gerincvelő idegkötetei újra összenőttek, s az egerek már mozognak. A tudósok most önkénteseket keresnek, és hamarosan embereken is megkezdik a kísérleteket.
Courtine professzor módszere egy gyógyszerkoktél és annak beadásával párhuzamosan az idegsejtek elektromos impulzusokkal való kezelésén alapszik. A kutatások megkezdése előtt a kísérleti egerek gerincvelőjét megsértették, minek következtében az alsó testük és a végtagjaik lebénultak. Ezt követően adták be a gyógyszert és azzal egyidejűleg a gerincvelőt árammal stimulálták. Alig pár nappal később idő a a velő sejtjei újra fejlődni kezdtek és rövid időn belül a megsértett részek összenőttek. Alig két héttel a kísérletek megkezdése után az egerek újra járni kezdtek, lépcsőkön másztak fel sőt futni is tudtak! -
Fantasztikus érzés volt látni azt a kísérleti egércsoport minden tagja ismét járni kezdett, s tapasztalni azt, hogy a sérült idegsejtek újra működnek – nyilatkozta a dr.Courtine, akinek a munkáját a Science című tudományos folyóirat ismertette. A tanár szerint ezzel a módszerrel egyelőre olyan embereken is segíthetnek, akiknek a gerincvelője részlegesen sérült meg, de a kutatásokat folytatják.
A svájci kutatásoknak a szakmában óriási a visszhangja, s a legtöbb tudós úgy véli ez a kezelés forradalmasítja közlekedési balesetek során mozgásképtelenek gyógyítását. Sokan emlékeztetnek arra, hogy amerikai kutatók már tavaly sikereket értek el az elektromos kúrákkal, a zürichi csapat által készített gyógyszerkoktél ezeknek az eredményeknek hihetetlenül bíztató új távlatokat nyit. Persze akadnak szkeptikusok is.
- Minden elismerésem a svájciaké, hisz a kísérleteik óriási távlatokkal kecsegtetnek a gerincvelő sérülések kezelése területén. Ám nem szabad elfelejteni azt, hogy a laboratóriumi kísérletektől a valós életben való alkalmazásig még nagyon sok van hátra. Mindemellett azt is tudni kell, hogy az egerek sejtjeinek idegösszetétele egészen más, mint az embereké, azaz egyáltalán nem biztos, hogy a balesetek következtében lebénultaknál is működni fog a dolog – figyelmezet a szakma európai hírű tekintélye, dr. Danijel Prpic horvát idegsebész, aki a délszláv háborúk során mozgásképtelenné vált sérültek százainak segített abban, hogy egy idő után, ha nem is olyan intenzitással, mint az egészségesek, de újra járni tudjanak.