Hiába volt forró nyom, a döntő bizonyítékot a tolvajokkal szemben a gazdasszony kedvenc gatyás tyúkja szolgáltatta. Jutalomként ezek után számíthat rá, hogy a fazekat élete végéig elkerüli.
Két év alatt annyira hozzászokott Panna asszony dédelgetéséhez a jásziványi gatyás tyúk, hogy amint viszont látta az asszonyt, azonnal a karjaiba rohant. A rendőrök is csak néztek, hiszen hasonló koronatanúval még ők sem találkoztak.
Pár napja elloptak Borbély István portájáról hetven tyúkot és vágásra érett csirkét, valamint kilenc malacot. – Este 11-kor még kinéztem az udvarra, majd hajnal 4-kor újra, és akkor észrevettem, hogy a baromfiudvaron valami nem stimmel. Túl nagy volt a csend – meséli a gazda a Borsnak.
– Láttam, hogy a szántó felôli oldalon megbontották a kerítést, és a háziállatok nagy része hiányzik. A keréknyomok Heves felé vezettek, ezért értesítettem az ottani rendőröket is – emlékszik István.
Az egyenruhások gyorsan intézkedtek. Pár óra múlva hívták telefonon, hogy egy udvaron találtak állatokat, amiket meg kéne nézni. – Kocsiba szálltunk és mentünk a feleségemmel Hevesre. A háznál már csak tizenkét élő tyúk volt, az egyik azonban amint meglátta a páromat, azonnal a karjaiba ugrott. Ez volt a kedvenc, mert különleges tollgatyát viselt és minden egyes keltetésnél elvárta a babusgatást és a rendszeres simogatást.
Tizenegy tyúkot a tolvajok megpucoltak, a többi nem került elő. A malacokból csak kettőt találtunk ott, de azok közül az egyik szintén mellettünk „tanúskodott”. Amint betettük az otthoni ólba, azonnal az anyjához rohant és elkezdett szopni. A kárunk legalább 300 ezer forint, ami soha nem fog megtérülni. A gyanúsítottak arra hivatkoztak, hogy az állatokat valaki bedobálta az udvarukba. Mivel tettenérés nem történt, nem lehet rájuk bizonyítani a lopást – panaszkodik a gazda.
Panna asszony viszont megfogadta, hogy a kedvenc gatyás tyúk nem kerül a fazékba.