Több mint 3 ezer gyűszű közül válogathat Mészáros Józsefné, ha varrni kezd. Az ábrahámhegyi asszony csupán néhány éve hódol gyűjtőszenvedélyének, de mára akkorára duzzadt a kollekció, hogy Magdi már a Guinness- rekordra kacsingat.
Eleinte csak jópofa dísz volt Mészárosék szekrényében az a 15–20 darab gyűszű, amelyet Magdi ajándékba kapott a családtagoktól, mivel sokat varrt, hímzett és kötögetett. Az asszonyt akkor kapta el a gyűjtőszenvedély, amikor férjével nyugdíjba mentek és egy Balaton-parti házikóba költöztek.
– A gyűszűk egyike-másika nem aprópénzt ér – magyarázza az idős asszony, s rögtön meg is mutatja gyűjteménye legértékesebb darabját, egy 300 esztendős kínai ujjvédőt. – De akad itt olyan gyűszűtöredék is, amelyről azt állítják a szakértők, hogy 400–500 éves. Persze nem csak a régi, a különleges ujjvédők is érdekesek – szögezi le a megszállott gyűjtő.
– Leginkább négy unokám örül a gyűjteménynek, ahányszor csak meglátogatnak, mindig ezekkel játszanak. Nem szórják őket szanaszét, mivel minden darabnak saját helye van a polcokon – mutatja Magdi az országok zászlaival jelzett vitrineket, amelyeket férje, József készített.
– Ma már olyan sok van, hogy a lakás egy külön szobáját rendeztük be Gyűszűháznak – magyarázza a férj, aki elővesz egy fatálcát, amelyen apró gyűszűk tucatjai sorakoznak, és meg is mutatja mire valók: cseresznyepálinkát tölt beléjük, azzal kínálja a vendégeket.
– Saját szórakozásra kezdtem, de most már kacsingatok a Guinness-rekordra, hiszen ha hét év alatt sikerült begyűjteni 3000 darabot, akkor a világcsúcshoz szükséges 1900 már csak összejön valahogy – mosolyog optimistán a kollekció büszke tulajdonosa.