Hamarosan olyan rendszer lép működésbe, amellyel bárhonnan, akár az ágyunkból is elintézhetjük jogi ügyeinket. Ez számos esetben kiváltja a bírósági megjelenést, ám ehhez először regisztrálni kell az internetes rendszerben.
Jelentősen gyorsíthatja a bíróságok működését az az internetes rendszer, amely az Országos Bírói Hivatal reményei szerint már az ősztől megkezdi működését. A számítógépes programtól azt remélik, hogy számos ügy egyszerűbben, gyorsabban és olcsóbban zajlik le, mert hatékonyabbá válik a hatóságok és az ügyfelek közötti információcsere. A tervek szerint a program valamennyi szolgáltatása elérhetővé válik jövő január elsejétől.
Az elektronikus úton beküldhető adóbevalláshoz hasonlóan a bírósági internetes oldalon is letölthetők és kitölthetők lesznek formanyomtatványok. Külön programok segítenek abban, hogy mindenki megtalálja a számára szükséges iratmintát. Ilyen lesz például a nyomtatványkereső, az élethelyzetkereső, az eljárás-, illetve eljárásicselekmény-kereső és a bíróságkereső. Ez azt jelenti, hogy aki mondjuk válni szeretne, beüti a „válás” szót, és megkapja az információt, hogyan kell beadnia a keresetet, milyen jogi lépések várhatók, feljön a keresetlevél-minta.
A számítógépes program segítségével az ügyfél, illetve jogi képviselője nemcsak keresetlevelet adhat be elektronikus úton, de bizonyítási indítványt vagy igazolási kérelmet is benyújthat, a bíróság pedig például idézést vagy felszólítást küldhet az ügyfélnek, adott esetben dokumentum benyújtására kötelezheti.
Dr. Péntek László bíró, a projekt operatív bizottságának elnöke lapunknak elmondta: ettől a rendszertől azt is remélik, hogy az igazságszolgáltatásban évente felhasznált kb. 50 millió oldal A4-es papírból legalább 15 milliót megtakaríthatnak az elkövetkező két-három évben, ami környezetkímélő megoldás. Ráadásul sokkal gyorsabban kézbesíthetők lesznek a levelek, mint postán, és a jövőben nem kell iratmásolatokat kérni a bíróságon, otthon kényelmesen megtekintheti majd mindenki a rá vonatkozó periratokat. Az ítéletek is elérhetők lesznek, így meg lehet majd nézni, hasonló ügyben korábban milyen döntés született. Természetesen a személyiségi jogokat védi majd a rendszer: a személyes adatok az ítéletekben nem szerepelnek, ahogyan a védett tanúk adataihoz sem férhet hozzá még az ügy érintettje sem.
A leendő bírósági rendszerbe az adóbevallásból már ismert ügyfélkapus regisztrációhoz hasonló azonosítóval lehet majd belépni.