Jobban boldogul, aki csal és hazudik?

hazugság
PUBLIKÁLÁS: 2012. május 10. 20:00
Aki boldogulni akar, kénytelen csalni és hazudozni, véli száz magyar fiatal közül nyolcvan. A megdöbbentő kutatási eredményt a pszichológus a rossz példaképekkel magyarázza.

 

Úgy gondolja a magyar fiatalok nyolcvan százaléka, hogy sokkal könnyebben jutnak előre az életben, akik készek csalni, lopni és hazudni, mint azok, akik becsületesek – derült ki a Transparency International felméréséből. A megkérdezettek kilencven százaléka a politikusokat tartja a legkorruptabbnak, harminckilenc százalékuknak pedig személyes élménye van arról, hogy egy állásmegszerzésénél az ismerős, a rokon vagy a barát előnyben részesül. Ez utóbbi a karrier-tanácsadó szerint nem is meglepő.

– Egy állás betöltése elsősorban bizalmi kérdés – vélekedik Gerlei Béla, a Karrier Intézet igazgatója. – Korábban több emberrel elvégeztettem egy gondolatkísérletet. Arra kértem őket, képzeljék el, hogy Magyarország kormányfői lesznek. Hogyan választanak minisztereket? Szinte kivétel nélkül mindenki azokat választotta, akiket ismert és megbízhatónak tartott.

– Rövid távon bejöhet, ha az ember csal és másokat manipulál. Hosszú távon azonban fontosabb a megbízhatóság és az őszinteség – mondja a ValóVilág nagy Manipulátora, Péter. – A ValóVilágnak szigorú szabályai vannak, amelyek megengedték a klikkesedést és a manipulációt, de a csalást nem. Az életben előfordulhat, hogy nem veszik észre a csalást, de hogy kifizetődő volt-e, csak a végén derül ki. Egyébként megdöbbentő, ám nem meglepő, hogy a fiatalok így gondolkodnak. A mi társadalmunk az ügyeskedőké.

Nem így látja ezt az Éden Hotelben szereplő Edina. Szerinte a nagy taktikázásba és a kétszínűségbe egy idő után belebuknak a versenyzők.

– Előbb-utóbb mindenképpen kiderül, ha valaki csal és hazudozik. Aki tisztességtelenmódon kavarja a lapokat, belebukik – vélekedik Edina. – Ijesztő, hogy ilyen sokan hiszik: csakis csalással lehet előrébb jutni. Ez nem igaz. Ha van célunk, és minden erőnket annak elérésére fordítjuk, akkor tisztességes eszközökkel is sikeresek lehetünk.

Így gondolja ezt Alkér Orsolya gyermek-pénzügyitanácsadó is, aki éppen azt tanítja, hogyan lehet tisztességesen boldogulni.

– A szülők sokszor hangoztatják, hogy a pénz nem boldogít, és a gazdagok csakis csalással szerezhetnek milliókat. Ez nem igaz, és ezt tudatosítani kell a fiatalokban – szögezi le. – Minél korábban tanítjuk meg nekik a pénzügyi leckéket, annál könnyebben tudnak tisztességes módszerekkel boldogulni. A pénzügyek kezelése ugyanúgy tanulható, mint a matematika. 

Balogh Levente már megcsinálta a szerencséjét, hiszen kilencmilliárd forintos vagyonra tett szert a Szentkirályi ásványvízzel, de állítja: ehhez nem kellett lopni, csalni, hazudozni.

– A fiataloknak nincs jövőképük, ráadásul a médiában is rossz példákat látnak – vélekedik az üzletember. – A gazdasági élet sikeres szereplőivel kellene többet foglalkozni. Ehelyett korrupcióról, csalásról és különféle visszaélésekről szóló hírek töltik meg a híradókat – mondja lapunknak a Szentkirályi Ásványvíz Kft. tulajdonosa.

A csalással, ügyeskedéssel vagyonokat szerző embereket a társadalom többsége elítéli, ugyanakkor a pszichológus tapasztalata szerint bennük nincs lelkiismeret-furdalás.

– Több kliensemmel történt beszélgetésben mellékvágányként került szóba, hogy bizony tisztességtelen úton szereztek vagyonokat, ám nyoma sincs bennük bűntudatnak, sőt inkább büszkék rá – állítja Csehák Hajnalka. – A gyerekek nagyjából ötéves korukig nem tudnak hazudni, a fiatalok pedig feketén- fehéren látják a világot, és nagyon kritikusak. Ez is az oka, hogy sarkos véleményt fogalmaznak meg. 

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.