Állandó életveszélyben harcolnak a féléves afganisztáni missziót vállaló magyar katonák. Sokan azonban nem is tudják közülük, hogyha bármi történik velük, már nem fizet a biztosító.
Afganisztán jó ideje a világ egyik legveszélyesebb országa, tombol az erőszak és a korrupció, virágzik a drogkereskedelem, a törzsi harcok mellett pedig a talibán – az iszlám radikális változatát képviselő mozgalom – teljes megsemmisítését célzó, nemzetközi katonai tevékenység zajlik.
A magyar katonák 2006 októberétől vállalták a baglani tartományi újjáépítési csoportműködtetését. Ezután folyamatosan bővült a szerepvállalásunk: 2009 áprilisa óta már részt veszünk az afgán nemzeti haderő egységeinek kiképzésében. Összesen 350 magyar katona teljesít kinn szolgálatot, többen a harcokból és a különböző hadműveletekből is kiveszik a részüket. Az újjáépítési csoport katonái is folyamatos életveszélyben vannak, a térségben ugyanis gerillaharcok zajlanak, az utakon állandó az aknaveszély.
Az afganisztáni misszió eddig hét magyar életét követelte – ketten tűzharc során, két katona tűzszerészeti feladatai közben, ketten balesetben, egy katonaorvos pedig szívinfarktus miatt hunyt el.
Amikor a magyar katonák csatlakoztak az afganisztáni újjáépítéshez, különleges életbiztosítást kötöttek rájuk a Groupama Garancia Biztosítónál. A Bors információi szerint azonban 2011. december 31-én a biztosítás lejárt, és a Honvédelmi Minisztérium nem hosszabbította meg. Így a kinn szolgáló katonáknak fél éve nincs életbiztosításuk.
– A honvédség 2012. január elsejétől nem kötött biztosítást a kinti katonákra. Egészen pontosan a biztosítási keretszerződés – kivéve az orvos-felelősségbiztosítást – a szerződés lejártával megszűnt – jelentette ki lapunknak egy neve elhallgatását kérő katona.
– Ezt azonban nem tudja minden missziót vállaló katona. A minisztérium azt a tájékoztatást adta, hogy a honvédség vétkességre tekintet nélkül teljes mértékben felelősséget vállal. Ez körülbelül azt jelenti, hogyha valakivel valami történik kinn – mondjuk maradandó egészségkárosodást szenved –, akkor kap egy, a minisztérium által meghatározott összegű kártérítést, ha pedig ne adj’ isten, meghal, a családjának jár egy bizonyos összeg. Ez utóbbi összegét is a HM határozza meg – világított rá a részletekre a katona. Emellett több egyenruhás is megerősítette az információt.
A Honvédelmi Minisztérium sajtóirodája lapunknak küldött válaszában elismerte, hogy a biztosítás megszűnt, ám a tárca ehelyett kártérítést vállal, ha valami baj történik.
– A biztosítás megszűnése az állomány tagjaira nézve nem jár hátrányos következménnyel – közölte a sajtóiroda.
Jövő nyárig maradunk a halálzónában?
A NATO vezetői chicagói tanácskozásukon elfogadták az afganisztáni csapatkivonás stratégiáját. A résztvevők úgy határoztak, hogy 2013 közepére az afgán erőknek engedik át az irányítást az ország biztonságának szavatolásában.
Többmilliós összeg járt
A Groupama Garancia Biztosító 2003 óta a honvédelmi tárca biztosítója. A kiemelt veszélyességű küldetésnél a Groupama Garancia a Magyar Honvédség-alapbiztosítás 1,5 milliós élet- és 3 milliós rokkantsági biztosítási összegénél magasabb, öt-, illetve tízmillió forint kártérítésre vállalt fedezetet. Az MH a teljes személyi állományára azonos feltételekkel csoportos balesetbiztosítást kötött, amely alapvetően baleseti halálra és baleseti eredetű rokkantságra terjedt ki, de a biztosító természetes halálra is teljesített.